Канцлерът на Германия Ангела Меркел понесе тежък удар на годишното събрание на партията ѝ заради намерението китайската Huawei да бъде допусната до изграждането на 5G мобилна мрежа в страната, пише The Wall Street Journal.
Спорът в партията на Меркел заплашва да разклати още повече крехкото коалиционно правителство в най-голямата европейска икономика, коментира изданието.
Меркел е готова да позволи на Huawei да доставя компоненти за мобилната мрежа от следващо поколение, но сред съпартийците ѝ се появиха силни гласове против. На партийното събрание те представиха проекторешение, с което изискват от търговете да бъдат изключени компании от държави, в които правителствата могат да оказват натиск върху частните дружества. Решението бе прието с огромно мнозинство, въпреки опозицията на Меркел.
"Дигиталната нервна система на Германия трябва да бъде сигурна и да бъде свободна от чуждестранно влияние", пише в решението. Авторите му подчертават, че то е насочено основно към Huawei. Условие за всеки доставчик е участието му да не дава достъп на чуждестранна държава до 5G инфраструктурата на Германия.
Бившото протеже и наследник като лидер на партията Анегрет Крамп-Каренбауер също обяви подкрепа за решението.
В същото време група политици от коалиционния партньор на Меркел, Социалдемократите, настояха призива за забрана за всички китайски компании от участие в изграждането на мрежата да стане официална партийна линия.
"Няма да се откажем, докато тази заплаха за сигурността на нашите данни не бъде премахната", казва левият депутат Нийлс Шмид. Очаква се гласуване в рамките на партията през следващите дни.
По-рано тази година правителството на Меркел взе решение да не забранява участието на Huawei - въпреки натиска от САЩ. Основните мотиви се крият в търговията между двете странни.
Според Норбърт Рьотген, старши консервативен депутат, който е и съавтор на решението срещу политиката на Huawei, никоя китайска компания не трябва да получава доверието да работи по 5G в Германия.
"Когато става въпрос за доверие, нито една китайска компания не е частна компания: китайските закони подчертават, че компаниите трябва да работят с китайските тайни служби. Не можем да вярваме на китайската държава и Китайската комунистическа партия", казва той.
Говорител на Huawei заяви, че компанията е уверена, че ще бъде допусната в Германия. "Уверени сме, че имаме най-добрите решения за Европа, обгърнати в най-високите стандарти за сигурност", казват още от компанията.
mariyan-marinov-cuO4dyzI
на 25.11.2019 в 16:18:04 #1Явно американците не са спали, те явно са набутали в нечии задници, достатъчно много пачки със стотачки, сега пачките вибрират и не оставят, клетите задници на мира. Разбира се че ще бъдат против, купените... (ASS)ове... задници.