Корпоративната социална отговорност (КСО) трябва да се превърне в мярка за достойнство на бизнеса. Това заяви Васил Велев - председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), при откриването на международна конференция "Предизвикателствата пред корпоративната социална отговорност".

КСО се възприема като форма за дългосрочно корпоративно управление на по-високо ниво от правната принуда и представлява система от регулиране на отношенията между фирмата и обкръжаващата я среда.

Споделените идеи на КСО ще приобщят икономически активните структури у нас към ценностите на обединена Европа като интегрират етични норми в бизнес процесите.

България все още не попада в категорията на първите 50 държави, които превръщат концепцията за КСО в инструмент за икономически и социален напредък.

"Бих искал да ви уверя, че КСО е част от идентичността на АИКБ, където членуват над 70 холдингови дружества, браншови камари и над 1200 индустриални предприятия", заяви Велев.

КСО е изключително актуална в контекста на сегашната финансова и икономическа криза. Заради кризата доверието в бизнеса спадна, а и самият бизнес изпитва сериозни проблеми.

Огласявайки собствените си добри намерения, поемайки своята отговорност в социалната и екологичната сфера, бизнесът ще добави известно спокойствие в обществото и ще създаде усещане за устойчивост в развитието.

Министър Василев използва форума, за да представи някои от резултатите на Оперативна програма "Административен капацитет". Това е една от по-малките програми, която е на стойност близо 181 млн. евро за седемгодишн период. До момента за година и половина са открити 25 процедури има подадени над 1250 проекта, от които са финансирани и се изпълняват над 250 проекта, 30 проекта са приключили, а над 130 ще рпиключат през лятото и в началото на есента на 2009 година.

Въпросът сега е какво ще стане, ако има преструктуриране на съответната оперативна програма. Надявам се да няма такова преструктуриране, каза Василев, защото има такова промяна поради невнимание от страна на хората, които ще вземат решенията, би могло да се получи дълъг период на вакуум където може да няма никакъв сертифициран проект, който да работи по оперативната програма, може да няма екип и съответно няма да има кой да продължи проекта след няколко месеца, но това е само хипотеза и се надявам това да не се случи, обобщи Василев.

До момента сме изплатили на реципиентите около 54 млн. лв.. Сумата не е голяма, но за момента това е повече от всяка друга оперативна програма в страната, независимо, че другите програми са в пъти по-големи. Ако погледнем картата на целия ЕС, това е единствената подобна програма от около 200 такива, за която има над 100% усвояване на средствата за първата една година. При нас са отчетени средствата за цялата 2007 година, за 2008 г отчетите ще бъдат готови до няколко месеца, и ще започнем отчета на средствата за 2009 година.

Очаквайте интервюта с Анри Малуси, председател на Групата на работодателите в Европейския икономически и социален съвет