Няма връзка между посещенията на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг и на руския премиер Дмитрий Медведев. Това заяви директорът на българския офис на Европейския съвет за външна политика Весела Чернева пред Нова телевизия. Мнението й бе подкрепено и от бившия зам.-външен министър Любомир Кючуков.
Според нея функцията на руския премиер е много стеснена. Тя е в изпълнителната власт и няма голяма връзка със сферата на сигурността и отбраната.
Чернева акцентира, че Медведев идва с изцяло икономически дневен ред. "Посещението на Медведев е с цел да изтрие спомена от миналогодишното руско посещение тук на руския патриарх, който успя да нахока и президента, и премиера, и българското общество. Руската политика гледа на този тип посещения единствено от своята гледна точка с много асиметрия в това. За Русия България не е равнопоставен партньор и това си личи в жестове и послания", каза Чернева.
Тя бе категорична, че и при изграждането на "Турски поток", както и при "Южен поток", страната ни е изправена пред корупционен риск.
"Става дума за транзит на газ, а не за потребление. Като е хъб - идеята е да продава газ от най-различни места, т.е. освен руски газ, трябва да има и някакъв друг. И всъщност едва тогава тази идея ще бъде реализирана и натам трябва да насочим усилията си. Най-големият риск е корупционният. ЕК ликвидира възможността за строене на "Южен поток", защото трябваше да има и други играчи. Корупционният риск продължава да е същият", посочи тя.
В липсата на връзка между посещението на Дмитрий Медведев днес и на генсека на НАТО Йенс Столтенберг преди дни, уверява и директорът на Института за икономически и международни изследвания Любомир Кючуков. Кючуков е бивш зам.-министър на външните работи, също смята, че няма връзка между посещенията на Столтенберг и Медведев.
"Заради двустранните отношения руският премиер е тук. В двустранен план, за съжаление, отношенията са може би в най-ниската си точка през последните 75 години. Ако говорим за рестартиране, каквато амбиция беше обявена от българска страна с двете посещения през май миналата година, бих казал, че засега не се е състояло и ако има някакви плюсове в двустранните отношения - това е, че не задълбаваме надолу", обясни Кючуков.
Според Кючуков, интересът на България към трасето на газопровода "Турски поток" е очевиден. Той смята, че България е в благоприятна позиция.
martin-dichev
на 04.03.2019 в 15:37:27 #2Много точно,дад.Нашия дупедав вече се огъзил евроатлантически,и турски поток нанай.
dad
на 04.03.2019 в 12:28:51 #1В патешкото ято на дипломати и гербополитици имат една песен-песента на куцата юрдечка с основен рефрен:Корупционен риск,диверсификация,пробив в националната сигурност.Повтарят до втръсване ,когато става въпрос за жизненоважни проекти и решения.ЗА НАС,а НЕ ЗА РУСИЯ!На нея ѝ е през газовата тръба ВЕЧЕ от нашите гологъзи политически проститутки.Търпи ни заради стари сантименти.Но ако и сега се ос-рем,изобщо ще ни загърби,няма да ни чисти банкянските обори.Предполагам,че Медведев е дошъл да ни проучи,да разбере дали малко-малко сме поумняли,акъл той няма да ни налива,защото знае,че тези кратуни са наблъскани с евроатлантически мантри и клишета.Той ще изложи своите предложения и проекти,които са добре обмислени и взаимоизгодни.Нашите веднага ще почнат да опонират по известната схема и да рекетират.Но няма да им се получи.ЗАЩОТО МЕДВЕДЕВ И ПУТИН идват тук с ясното съзнание,че на малоумния и неук неблагодарник Борисов,който не знае кой е обявил,водил,победил и освободил българското племе от турското робство,платил със злато за създаването на държавност и независимост,повече шанс за обругаване на великата държава не трябва да се дава