Съдът на Европейския съюз отмени част от европейското законодателство, предвиждащо камионите за международни превози да се връщат в базата на превозвача на всеки два месеца, съобщава БНТ.
С решението си Европейският съд потвърди всички останали текстове на новото законодателство, оспорвано от България, Румъния, Кипър, Унгария, Малта и Полша.
Припомняме, през 2020 г. шестте държави оспориха шест текста от т. нар. пакет "Мобилност" - забраната водачите да ползват редовната си 4-седмична почивка или компенсационната 5-седмична почивка в превозното средство; задължението на превозвачите да организират работата на водачите така, че да имат възможност за връщане в работно време на всеки три или четири седмици до базата, за да започнат или прекарат седмична почивка там; датата за влизане в сила на задължението за поставяне на ново поколение тахографи; задължението превозните да се връщат в базата в държавата, където е регистриран превозвачът, на всеки осем седмици; срока на изчакване при извършването на каботаж; определянето на водачите като "командировани работници" при извършването на каботаж от една до друга държава от ЕС, когато нито една от тях не е мястото на регистрация на превозвача.
Съдът на ЕС обаче отхвърля останалите искове и отбелязва, че Европейският парламент и Съветът на ЕС не са са разполагали с достатъчно данни за оценка на въздействието на отменените днес текстове.
Посочва се, че сега институциите на ЕС следва да "запълнят правния вакуум", създаден от отмяната на част от европейското законодателство.
Говорител на Европейската комисия заяви, че ЕК няма възможност за допълнителни действия срещу днешното съдебно решение, съгласно което отпадналите разпоредби са били в противоречие с европейското право. Той отбеляза, че отменените текстове не са били част от първоначалния законопроект, предложен от ЕК.
"Щастлив съм, че усилията ни за справедливост за транспортните компании, заедно с други държави-членки от Източна Европа, дадоха резултат. Процесът беше дълъг и тежък, но си заслужаваше", заяви Венцислав Трендафилов - експерт по международно транспортно право и юридически консултант в Move Expert.
По негови думи днешното решение на Съда на ЕС доказва, че връщането на камиона не е оправдано нито от икономическа, нито от екологична гледна точка.
"Всички искаме секторът на пътния транспорт да бъде по-безопасен, ефективен и социално отговорен, като това трябва да бъде в баланс и с икономическите измерения. Трябва да бъдат защитени интересите и на шофьорите, и на работодателите. Днешното решение е правилна стъпка в тази посока", изтъкна Трендафилов.