Има разбиране на този етап сред страните членки, че ако Русия спре доставките на газ, ще спрем износа на ток. Това заяви премиерът Кирил Петков, който пред журналисти анонсира темите и българските цели на двудневната среща на върха на ЕС, която се провежда във Версай.
"Аз не вярвам, че ще се стигне дотам, но единственият начин България да се справи с такъв казус, е да спре експорта на ток. Хубаво е, че виждам разбиране от европейските колеги, че само в такава екстремна ситуация това би било възможно. Трябва да обсъдим и фокусиране в инвестиции в алтернативни източници, както и Плана за възстановяване и развитие", коментира Петков.
Кризата в Украйна, а и кризата в Европа, както и бежанския проблем ще бъдат сред основните теми, като българският премиер очаква и възнамерява да иска европейска солидарност за приема на украински бежанци. Страните, които са гранични на Украйна ще имат нужда от финансова подкрепа.
Мястото на Украйна е в ЕС, смята Кирил Петков, въпросът е кога страната може да бъде приета. По думите му колкото повече Съюзът се разширява на изток, толкова по-голяма е безопасността за България, защото няма да бъде гранична страна.
В отговор на журналистически въпрос каква е позицията на България за общ европейски заем заради рекордните цени на газа, Петков заяви, че следва да се обмисли грантов механизъм, чрез който общността ще покаже, че е готова да поеме разхода.
Кирил Петков бе посрещнат от президента на Франция Еманюел Макрон, се вижда на кадри, излъчени пряко по телевизия Евронюз.
По-рано през деня българският премиер разговаря с министъра на икономиката, финансите и индустрията на Френската република Бруно льо Мер. Срещата е продължение на разговора на Кирил Петков с френския президент Еманюел Макрон през февруари в Брюксел.
В първия ден от преговорите фокусът ще бъде върху укрепването на ЕС срещу икономическото и хуманитарното влияние на войната в Украйна и как да се намали зависимостта на блока на 27-те от руските енергийни доставки, отбелязват световните агенции.