Машинното гласуване дава възможност за редуциране на контролирания вот, който е един от основните пороци на изборния процес в България. То дава гаранция срещу недобронамерени действия от изборната администрация - случаи, които са често описвани и проследявани от гражданските наблюдатели на Института за социална интеграция.
Това пише в становището на Института за социална интеграция ден след като от ГЕРБ обявиха, че ще направят промени в Изборния кодекс, за да няма машинно гласуване на местния вот през есента. Становището е внесено в народното събрание. Днес президентът издаде указ, с който насрочи местните избори за 27 октомври.
От Института се притесняват, че с промените в Изборния кодекс ще се повлияе върху прозрачността и демократичността на изборния процес в България.
Машинното гласуване позволява бързо и лесно да бъде обявен резултатът от упражнения вот и да се избегне дългото чакане и ръчното броене, където може да бъдат допуснати грешки и да се повляе върху честността на изборния резултат.
От Института искат да бъде отразена и волята на гласоподавателите, които да решат как да упражнят правото си на глас.
Те изтъкват липсата на разяснителна кампания за машинното гласуване на последните избори за Европейски парламент 2019 и закъснялото сертифициране и въвеждането буквално в последния момент на машинно гласуване в 3 000 секции в страната. Припомнят и приетите методически указания на ЦИК седмица преди вота.
Според изборните резултати въпреки липсата на информационна кампания и издадените в последния момент методически указания, на много места българите са предпочели машинния вот.
Преференциалният вот с годините има значителен ръст, което показва, че българските граждани все по-често се възползват от тази възможност. Подобна е тенденцията българските граждани да ползват машина при упражняване правото си на глас.
От Института изтъкват, че ЦИК трябва не само да обучава изборната администрация, но и да обърне специално внимание на разработването на изборните протоколи и правилата за отчитане на резултатите. Те искат вместо промени последния момент институциите да правят навременн разяснителна и информационна кампания, както и да имат адекватни срокове по въвеждането на машинни в 6 000 секционни избирателни комисии в цялата страна.
От Института призовават законодателя да бъде изключително стриктен и да не променя изборните правила няколко месеца преди провеждането на местни избори, тъй като това ще внесе смут и хаос в изборния процес.
Становището им е, че промените в ИК в последния момент са нарушение на правилата и добрите стандарти на законотворчеството, тъй като на практика не дава възможност да бъдат извършени дебати по същество.