От Демократична България смятат, че правителството, което e действително отговорно за проблемите на пазара на природен газ, се крие зад КЕВР.
Те призовават в най-кратки срокове то да инициира преговори с "Газпром" за намаляване на цените на газа.
Според тях сега е моментът за демонополизиране на доставките и постигане на по-добри цени.
От обединението смятат, че в преговорите трябва да участва представител на ЕК и действията да бъдат координирани с другите засегнати страни от Източна Европа.
По думите им увеличаването на цената на природния газ оскъпява производството на редица стоки и намалява конкурентоспособността на българската икономика.
"Правителството твърди, че е много загрижено за цената на хляба, но допуска рязко поскъпване на основен производствен фактор", заявяват от обединението.
Според тях това е резултат от неадекватната и страхлива политика на Борисов. Те твърдят още, че правителствата на ГЕРБ и БСП не са намерили смелост да поискат предоговаряне на високите цени на доставка на природен газ от Русия, след което със задачата се заела Европейската комисия.
В края на процедурата на ЕК, "Газпром" поела ангажимент за коригиране на цените според пазарните стойности.
Според членовете на Демократична България целенасочено се поддържа тоталния руски монопол на пазара на природен газ в България.
По думите им този монопол е изкуствено създаден, а България е единствената страна от ЕС в подобно положение спрямо Русия.
От Демократична България определят намеренията за превръщане на България в газов разпределителен център за медиен трик. Според тях се работи за бетонирането на руския монопол.
"Само когато България започне да закупува количества газ от различни доставчици и руската страна разбере, че вече не разполага с монополно положение, договарянето на по-добри условия ще бъде значително по-лесно", категорични са от обединението.
Те отбелязват, че за три мандата управление от ГЕРБ не са успели да ограничат последствията от евентуално поскъпване на долара, от което всъщност зависи цената на газа според договора с Русия.
От обединението са категорични, че ако бяха използвани възможностите, създадени от Европейската комисия, вместо поскъпване, сега можеше да има намаляване на цената на природния газ.