На фона на напрежението по оста НАТО - Руската федерация в своята отбранителна стратегия България ще разчита на своята армия. Това заяви след заседанието на Министерски съвет в сряда премиерът Кирил Петков, преповтаряйки позицията на военния министър Стефан Янев от сутринта.

Основната част от дневния ред на правителственото заседание днес бе приемането на доклада на военното ведомство относно напрежението между Русия и Запада и състоянието на въоръжените ни сили. Несекретната част пък ще бъде представена пред Народното събрание на извънредно заседание по темата, което започва след малко.

"Организираме стратегията си изцяло с цел деескалация на напрежението между НАТО и Руската федерация", увери премиерът. И посочи - главният лост, който според правителството ни може да реши създалия се казус - дипломацията.

Отбранителната ни стратегия ще бъде изцяло основана на база българската армия. "Това значи български войски, българско командване, реално българско лидерство. За съжаление нашата армия не е финансирана достатъчно и по правилния начин и имаме ясно изразени дефицити. Затова оттук нататък ще работим точно по тези дефицити, а не просто да се купува техника, която не е системно избрана, така че българската армия да застане на своето място", добави министър-председателят.

Той бе категоричен - България вече няма да е само консуматор на сигурност, а ще е конструктивен партньор в рамките на НАТО.

"Заедно с дипломатическите усилия България ще направи стъпка към развитие на собствения си отбранителен потенциал в посока подготовка на батальонна бойна група от български войски, от българско командване, с използване на националната командна верига, което да бъде и нашата позиция в рамките на обсъжданите мерки НАТО", конкретизира от своя страна началникът на военното ведомство Стефан Янев.

Дипломацията следва да е основният лост за разрешаване на кризата, но зад нея следва да стои самочувствие заради наличието на боеспособна армия, добави на свой ред външният министър Теодора Генчовска.

"От декември България последователно отстоява на всички дипломатически форуми, формати, телефонни разговори намирането на дипломатически решение на проблема между Русия и Украйна. Тези усилия ще продължат и в бъдеще, надяваме се проблемът да бъде решен по дипломатически начин", каза дипломат номер едно.

От думите на представители на новата власт може да се направи извода, че чужди войски няма да бъдат разполагани у нас, каквато бе и първоначалната позиция на Стефан Янев. Категоричен отговор обаче не бе даден, като Петков, Янев и Генчовска прекъснаха изявлението си и не отговориха на зададените журналистическите въпроси.

По-рано през деня правителството дискутира по доклад от военния министър Стефан Янев. Вчера се проведе и Съвет по сигурност към Министерски съвет за ескалацията на напрежението в Източна Европа, след като и преди два дни НАТО обяви и пълна побилизация в Източна Европа заради Украйна.

В Русия: При война с НАТО ще пострадат България, Румъния и Източна Европа

В Русия: При война с НАТО ще пострадат България, Румъния и Източна Европа

Оттам САЩ щели да контролират ракети, а "когато врагът ни заплашва, ние го унищожаваме"

Още миналата седмица опозицията атакува правителството на Кирил Петков по въпроса, като само в рамките на един ден - петъчният - премиерът два пъти докладва пред народните представители и изказа позицията си. Именно при второто си изказване Петков заяви, че при ескалация на конфликта в Украйна има риск за газовите доставки за страната.