Евродепутатът Андрей Ковачев не представлява риск за сигурността на Северна Македония. Това заявиха днес от Министерството на външните работи на западната ни съседка, съобщава БГНЕС.
От ведомството уточняват, че в групата, с която е пътувал Ковачев, е имало лица, за които МВР знае, че представляват риск за общественото спокойствие и сигурност. Въпреки че българският евродепутат не е сред тях, компетентните служби са взели такова решение заради групата, с която е пътувал.
Всеки евродепутат, който уважава достойнството на държавата и нейните граждани, е добре дошъл в Северна Македония, уверяват от македонското МВнР.
Те подчертават, че за правителството на РСМ членството в Европейския съюз е приоритетен въпрос. За целта са предоставени всички правителствени и административни ресурси за успешното приключване на процеса на скрининг и откриването на първия клъстер - фондации. Същевременно се работи по конституционните промени, които навлизат в ключова фаза, където в кратки срокове работната група трябва да излезе с предложение за промени.
"Чувствителността на този процес не оставя място за поемане на най-малкия риск, който би повлиял негативно на успешното прилагане на промените. В тази връзка на 6 май на ГКПП "Ново село" "поради неизпълнение на условията за влизане в Република Северна Македония, съгласно Закона за чужденците, на група от петима граждани на Република България не беше разрешено да влязат", посочва се в позицията на ведомството.
Междувременно стана ясно, че министърът ни на външните работи Иван Кондов е извикал на среща във ведомството посланика на Северна Македония у нас Агнеза Поповска във връзка със случая.
Той е изразил силна загриженост и остро несъгласие с действията на представителите на граничните власти на РСМ.
Според него подобна мярка е необоснована и несъвместима с европейските принципи и норми, които Република Северна Македония се е ангажирала да спазва.
От българска страна е посочено, че е неприемливо изготвянето на забранителни списъци за граждани на държава членка на ЕС и МВнР очаква да бъде запознато с критериите, съгласно които български граждани и европейски парламентаристи са включвани в подобни списъци.
Външният ни министър е подчертал, че подобни действия на официални институции в Северна Македония, които се случват не за първи път, имат негативен отзвук сред българската общественост и нанасят безспорна вреда на изграждането на добросъседски отношения между двете страни.
ГЕРБ сезира ЕК за недопускането на Андрей Ковачев в РСМ
Партията осъди действията на властите на РСМ
Припомняме, на 6 май на ГКПП "Ново Село" Андрей Ковачев заедно с председателя на фондация "Българска памет" д-р Милен Врабевски и още трима българи, се опитаха да стигнат до Ново село, за да присъстват на панихида на българското военно гробище, но не бяха допуснати в югозападната ни съседка.
Последва незабавна реакция от страна на София, която заяви, че претенциите за европейска интеграция на Северна Македония изискват преустановяване на провокациите към България, българите и представителите на европейските институции.
От своя страна, председателят на Европейският парламент Роберта Мецола заяви, че този инцидент е достоен за съжаление и подчерта, че всеки член на ЕП има правото да изпълнява мандата си.
Оливер Вархеи, еврокомисар по разширяването, също осъди недопускането на Андрей Ковачев на територията на РСМ и призова страната спешно да изясни ситуацията.