Черно море се "явява отчасти езеро на НАТО". Това изявление направи министърът на външните работи на Румъния Богдан Ауреску по време на онлайн дискусия EPC (European Policy Center) Talks Geopolitics за Европейския център за въздушен контрол, цитиран от ТАСС.
"Благодаря на съюзниците от НАТО, Черно море отчасти се явява и езеро на НАТО", каза министърът на въпрос: "Какво може да направи НАТО, за да попречи на Русия да превърне Черно море в руско езеро".
"Като членове на Алианса ние не можем да отказваме присъствие в региона", допълни той и поясни, че е важно да продължат да популяризират своите ценности в региона.
Думите му са отзвук от проведената дискусия на 7 април 2021 г., организирана от Центъра за глобални изследвания на университета Лучиан Благи в град Сибиу и Университетския фонд за Черно море "Мирча Малица". Тогава участниците установиха, че Черно море се превръща от "Руско езеро" в "Море на НАТО".
Тогава в отговор на въпрос дали Румъния чувства заплаха заради руското присъствие в региона, външният министър на страната заяви: "Ние не чувстваме заплаха, но в същото време сме озадачени, когато виждаме масирани размествания на военни подобно на демонстрация на силите в региона", каза Ареску.
"Нужно е да се предприемат повече усилия за сближаване на източния фланг като едно цяло. Длъжни сме да разглеждаме нещата в цялост".
По думите на румънския министър транспортните проекти Rail-2-Sea (изграждането на железопътни линии между Гданск и Констанца) и Via Carpatia (строежът на автомагистрала между Северна и Южна Европа през Литва, Полша, Словакия, Унгария, Румъния, България и Гърция) са необходими не само за икономическото развитие на региона, но и за военната мобилност.
"Ние не смятаме, че нивото на военна мобилност е удовлетворително", каза той. Затова проектите, които съединяват Северната и Южната част на източния фланг, които съвпадат със северната и южната част на региона заради инициативата "Три морета", която е много важна", обясни той.
Инициативата "Три морета" или междуморие е неформално обединение от 12 държави (Австрия, България, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Хърватия, Чехия и Естония), разположени в региона между Балтийско, Черно и Адратическо море.
chafeto
на 07.05.2021 в 17:36:40 #4oktavian Коя очевидна истина бе, Тигърчо? Тая за излаза на Чехия, Словакия, Австрия и Унгария на море ли? Или това, че светът е "черно-бял" като в детските приказки? Иаме сили на доброто и сили на злото. Добри феи и зли вещици. Като силите на злото разбирасе олицетворяват Русия, а тези на доброто запада? Това ли е епохалното прозрение, до което си стигнал? Ми, че ти си завършен доктор на философските науки! Бравос!
chafeto
на 07.05.2021 в 17:29:18 #3oktavian Ко
oktavian
на 07.05.2021 в 11:06:31 #2psp_11, "Сега разбирам, че: Австрия, Чехия, Словакия, Унгария имат морета?!?!!?" Няма нищо лошо в това най-сетне да видиш очевадната истина! За разлика от теб твойто президентско недоразумение Румен Радев още не го е разбрал!
psp_11
на 07.05.2021 в 10:26:23 #1Инициативата "Три морета" или междуморие е неформално обединение от 12 държави.. ---- Сега разбирам, че: Австрия, Чехия, Словакия, Унгария имат морета?!?!!? Гърция и Турция не участват, въпреки че са страни в НАТО, а Австрия участва без да е член на НАТО.