През миналия месец САЩ изпробваха изтребител, въоръжен с най-новата атомна бомба. Боеприпасът, наричан В61-12, струва 8,1 млрд. долара. Тази сума обаче представлява едва 1% от цялата инвестиция в размер на 1 трилиона долара за обновяването на атомния арсенал на американската армия, пише Tech Insider.

Властите в Щатите твърдят, че разработването на новата технология ще спомогне за ограничаването на броя на атомните оръжия в света. От друга страна обаче някои експерти смятат, че това е началото на ново състезание за ядрено надмощие между големите играчи.

Новият START

През 2010 г. американският президент Барак Обама и тогавашният му руски колега Дмитрий Медведев подписаха споразумение, наречено New START. Според него двете държави поемат ангажимент да ограничат разгърнатите си или иначе казано разположени на различни места ядрени бойни глави до не повече от 1550 до 2018 г. Тогава Щатите са разполагали с около 2000 такива, а Русия – с около 2600.

С цел да се придържат към споразумението САЩ връщат за съхранение някои от бойните глави. Други път преминават през програма за удължаване на живота и за подмяна на техните амортизирани компоненти.

Тук идва и ролята на B61-12, които имат подменени части и идеята е с тях да бъдат заменени четири вече остарели модела ядрени бомби. Целта е така наличният брой да бъде намален наполовина. Тази реформа на американската армия обаче ще струва солено на държавния бюджет и ще бъде доста над заложените по-рано средства. Нейната обща стойност ще бъде между 8 и 10 млрд. долара при планирани между 1 до 2 млрд. долара.

Какво мислят експертите?

Някои специалисти са притеснени, че намаляването на броя на ядрените бойни глави на американската и руската армия ще бъдат предпоставка за развитието на по-малко, но много по-мощни и опасни оръжия. Според тях рискът е голям за страните от Източна Европа, заради разположението на ядрените ракети на двете държави в региона.

По думите на Николай Соков от Центъра за изследвания на неразпространението Москва вече работи върху конкурент на B61-12. Той обаче твърди, че Кремъл инвестира повече в конвенционални оръжия с далечен обсег. Това не са ядрени ракети, а прецизна техника, която вече се използва в рамките на руската военна операция в Сирия.