Австрийската Raiffeisen Bank International беше на ръба да загуби достъпа си до операции в долари през пролетта на тази година, като Вашингтон и до момента остава в готовност да произнесе "смъртната присъда" на банката заради нежеланието ѝ да напусне руския пазар и то на фона на сделка, свързвана с олигарх, пише "Ройтерс" в свой материал.

Групата на Raiffeisen има 18 млн. клиенти и 44 000 служители в международен план и е с огромно значение за австрийската икономика и се ползва със солидни политически протекции в алпийската страна, която има традиционно по-добри от нормалните за Западна Европа връзки с Москва.

Raiffeisen и UniCredit със специални условия за руските войници в Украйна

Raiffeisen и UniCredit със специални условия за руските войници в Украйна

Нормативното изискване е повод за призиви западните банки да напуснат страната

Подобно на много от конкурентите си, през годините тя разви успешен бизнес в Русия, но огромната промяна дойде след нахлуването в Украйна и налагането на международни санкции. Докато други финансови институции напускаха местния пазар, Raiffeisen остана - въпреки говоренето за изход.

Това вероятно не е изненадващо, след като около половината от печалбата на цялата група идва от Русия заради огромния обем плащания от и към чужбина. Обемът на депозитите на местните клиенти се оценява на 15 млрд. долара.

На фона на тази сама по себе си притеснителна за европейските регулатори ситуация, през декември Raiffeisen обяви, че планира да купи дял в австрийската строителна компания Strabag. Фирмата, която е добре позната и у нас, според американските власти принадлежи на санкционирания руски олигарх Олег Дерипаска.

Според източник на "Ройтерс" идеята на сделката е била банката да освободи около 1,5 млрд. долара блокирани в Русия активи от общо $5 млрд. Различни правителствени представители във Виена са се опитвали да убедят групата да не прави тази стъпка, но без резултат.

Така на 8 май Вашингтон прибегна до ултиматум - или сделката пропада, или банката губи достъп до долара. За международна финансова институция това би било фатално. Няколко часа по-късно Raiffeisen се отказа да влиза в Strabag уж заради регулаторни проблеми, но според запознати доверието на САЩ е загубено. Така банката продължава да е под наблюдение и най-тежката за нея санкция остава възможна.

Raiffeisen не бърза да напуска Русия

Raiffeisen не бърза да напуска Русия

Официална Виена защитава оставането на банката в страната

Европейската централна банка също вече смята мениджмънта на Raiffeisen за "непочтен", посочва друг от събеседниците на агенцията. През юни представители на ЕЦБ са присъствали на събрание на надзора на банката и са поискали конкретен план-график за излизане от руския пазар.

Подобни разговори бяха водени и през миналата година, но тогава политическото лоби на групата по върховете на австрийската политика наложи тезата, че евентуално отделяне на руския бизнес от останалия може да предизвика паника. Междувременно няколко американски банки и Credit Suisse се оказаха с тежки проблеми и това отвлече вниманието на регулаторите.

Каквото и да се случи, бърз изход от Русия не изглежда възможен - Москва прилага специална и доста мъчителна за чуждестранните компании процедура и със сигурност Raiffeisen Bank няма да е изключение.