Съвместното честване на Гоце Делчев е леко осуетено от македонските политици.
Утре, 4 февруари, когато се отбелязва 150 години от рождението на големия революционер Гоце Делчев, представителите на македонска страна няма да бъдат на необходимото политическо ниво при полагането на венец от българската делегация. Начело на нашата делегация е външният министър Теодора Генчовска. Поклонението ще бъде в църквата "Свети Спас" в Скопие, съобщи БГНЕС.
От Скопие обявиха, че външният министър Буяр Османи и премиерът Димитър Ковачески са на посещение в чужбина. Към този момент няма информация, че някой от тях ще се върне по-рано, за да вземе участие в съвместното поклонение.
В българската делегация ще има депутати и заместник-министри.
След подписването на Договора за приятелство и добросъседство на 1 август 2017 г. премиерите на двете страни на няколко пъти полагаха венци пред гроба на Гоце Делчев и пред паметника му в Благоевград.
През 2018 г. президентът Стево Пендаровски в телевизионно интервю призна, че Гоце Делчев сам се е определял като българин.
Вчера, 2 февруари 2022 г. съвсем изненадващо съпредседателят на Историческата комисия от македонска страна Драги Георгиев призова съвместната комисия по историческите въпроси да замрази дейността си за две години.
Дни по-рано българският премиер Кирил Петков съобщи, че с неговия колега Ковачевски са се договорили до края на месец май да има поне три заседания на тази комисия.
По време на изслушването в парламента в отговор на въпрос на бившия ни външен министър Екатерина Захариева, Петков съобщи, че се готви съвместно отбелязване на годишнината от раждането на Гоце Делчев.
Днес Екатерина Захариева заяви също пред БГНЕС, че българският интерес е РС Македония да се реформира. Единственият морков за провеждането на тези реформи, с който България разполага, е Европейският съюз.
"Не усетих колебание в позицията на външния министър Теодора Генчовска за РСМ, но като че ли има леко разминаване по въпроса между Министерството на външните работи и Министерски съвет. Изпълнението на Договора за приятелство и добросъседство, в който са заложени фундаментални човешки права, трябва да стане част от Преговорната рамка", е мнението на Захариева.
BGanio
на 04.02.2022 в 09:14:37 #6Гоце Делчев винаги трябва да се разглежда във времето, в което живее и с този аршин да се мери, макар в много отношения да е изпреварил това време. Така както Левски е прозрял, че само със собствени сили може и трябва да се освободим и е мечтал за държавата, която трябва да съградим, така и Гоце Делчев е разбрал какъв е единствено възможния път за освобождението на Македония. При всички случаи това не е бил пътят на обединение с България като непосредствена задача. Това просто не е имало никакъв шанс да се случи във времето, когато Великите сили се решавали кой има право да съществува и колко голям да бъде. Но то и сега не е много по-различно и примери има достатъчно. И на този фон е изключително глупав и примитивен спорът дали е бил българин. Със сигурност е такъв и със сигурност е дал живота си за свободата на Македония. Затова е неделим, затова общите чествания са най-малкото, което можем да направим в негова памет. В романа "Илинден" на Димитър Талев има един епизод, в който Гоце Делчев отговоря на репликата на свой съратник от Кюстендил, че нали все пак са българи. Да, българи сме - казва Гоце - но Македония има вече своя съдба. Това е ключът към разбиране на всичко, случило се впоследствие и трябва само да го приемем и осмислим, а не да спорим откъде изгрява слънцето.
ForeverBlue
на 03.02.2022 в 19:57:05 #5Кирчо не хаби време и пари за тази утайка. Проблемът си е лично техен. България е в Европейският съюз и НАТО. Който има проблем с членстовото в Европейският съюз да си го решава. България има много по належащи проблеми за решаване.
Юлиан-3
на 03.02.2022 в 19:22:32 #4Трогателни са опитите на сложноКиро на пробута америчката линия по казуса, без въобще да е наясно в колко дълбоки води навлиза. Ефект на Дънинг-Крюгер - класика
Avatarx
на 03.02.2022 в 16:27:45 #3123, е то не може и Тито и Лазо, и Гоце и Даме - коминтерновски безродници и български герои заедно няма как! А като искат да си съчиняват история, да не бутат българската - кеф им сръбска, кеф им гръцка - и без това не ги интересува нищо друго, освен че мразят всичко българско и родно!
123qwe123
на 03.02.2022 в 16:11:50 #2@Avatarx, все пак Гоце Делчев се е борил за свободата на Македония от турците, с право могат да го честват, но трябва да признаят за какво всъщност се е борил, а именно, това, което споменаваш за обединена България, включваща в пределите си Македония.
Avatarx
на 03.02.2022 в 15:47:21 #1Няма никакви причини чужда държава да чества български национален герой, загинал за българите и обединена България! Да си честват Тито и Лазо Колишевски!