"Не техническите характеристики на самолетите вълнуват данъкоплатците, а защо и как се стигна до тук. Президентът не протестира против избора на F-16, той не е и избран". Така бившият министър на отбраната и посланик в НАТО Бойко Ноев коментира процедурата по избора на изтребители пред БНТ.
Ноев обясни, че се взима решение на предложение на комисиите, назначени от правителството да се водят преговори. Ако преговорите с предложенията на американското правителство, не доведат до резултат, ще се премине към следващи преговори.
"Спорът в момента не е заради избора на комисиите, а че е опорочена процедурата", смята Ноев.
Вместо политиците да имат стратегическо наблюдение на процеса, се стигна до изводи, които са довели до безалтернативен избор. Според методиката се фаворизира избора на новопроизведен самолет.
По думите на бившия министър политиците са проспали процеса при внасянето на доклада в парламента.
Ноев изтъкна, че изборът на изтребители е комплексен, като на първо място стоят въпросите на политическото взаимодействие. Припомняме и думите на министъра на отбраната Красимир Каракачанов, според който конкурсът по избора на бойни самолети е политически мотивирано решение.
За Бойко Ноев изборът в правилен, защото той е същият като при останалите членки на НАТО.
"Ако американската страна не изпълни своя ангажимент за намаляване на цената, България вероятно ще премине към следващия кандидат", уточни Ноев.
Той очаква по примера на Чехия цената да бъде намалена с около 6 милиона.
Според него Радев изостава с адаптирането от авиатор към президент на републиката.
Факт е, че в Югоизточния флаг на НАТО доминира използването на F-16. "Ще престанем да харчим пари за самолети като МиГ 29, чието време е отминало, като приключим с преговорите за F-16", категоричен беше Бойко Ноев.
Той подчерта, че правителството не се е съгласило да надплати цената, тепърва предстоят преговори.
По думите му народните представители трябва да вземат под внимание, че става въпрос за начало на преговори, а не за взимане на решение.
Ноев е категоричен, че трябва да се поучим от горчивия опит за липсата на граждански контрол по проблемите на отбраната.
"Не може безкритично да се дават пари и да се търси отговорност само от виновните", допълни той.