Под въпрос е удължаването на ресурса на нашите изтребителите МиГ-29. Причината е, че бяха открити пропуски в документацията на потенциалните кандидати и по трите обявени конкурса за доставка на резервни части, пише „Сега“, позовавайки се на протоколите на заседанията на комисиите по търговете.
Разгледани са документите за поръчките за доставка на 10 двигателя, кутии на самолетните агрегати и резервни части за общо 45 млн. лева. С тях трябва да бъдат ремонтирани 9 изтребителя, които да се използват, докато бъде определен, закупен и доставен нов тип бойни самолети.
Три компании са подали документи за участие в поръчката за двигателите. Това са "Трейд къмпани С.Р.Л", "Авиостарт" и Haltech Kft. В конкурса не могат да участват руски компании поради наложените санкции от страна на ЕС към Москва, припомня изданието. Това ограничение беше записано и в тръжната документация, въпреки че двигателите за МиГ-29 са производство на машиностроителния завод "Чернишев", който е руски.
От протокола на комисията не става ясно дали трите компании предлагат да бъдат доставени нови или втора употреба двигатели, както и какъв ще е техният произход. Според подадените документи "Трейд къмпани" е предоставила разрешение за внос на материали за въоръжение от Министерството на отбраната на Италия.
В документите на Haltech Kft има решение на служба за лицензиране на търговските дружества на Унгария - орган на отбранителната промишленост и контрол върху износа. "Авиостарт" е българска фирма и разполага с лицензи за внос, износ и трансфери на продукти, свързани с отбраната.
От комисията са дали 5-дневен срок, за да отстранят нередностите в документацията. Те варират от липсата на списък с изпълнение на три отделни доставки, които да са еднакви или сходни с предмета на поръчката, до уточняване на банковата гаранция и на представителството на една от чуждите компании пред българските власти.
Към трите фирми има сходни изисквания и за другите два търга, където също участват. В надпреварата за доставката на самолетни агрегати и резервни части се включва и компанията "Армар Корпорейшън Дженерал Техникал Ко-oрперейшън". Държавната външнотърговска инвестиционна фирма "Укринмаш" пък участва само в процедурата за резервни части. И към документите на последните две компании има забележки.
Ако бъдат провалени трите конкурса, бойната авиация ще остане само с два годни изтребителя МиГ-29. В момента има четири, но два от тях участват в учението Anakonda 16, което се провежда в момента в Полша. По време на маневрите двата самолета вероятно ще изразходват остатъчния ресурс на двигателите.
hmmm
на 14.06.2016 в 12:52:33 #1Ето това са два различни коментара без тролски глупости. Моето мнение е че трябва да се запазят миговете поне докато можем да вземем някой Грипен (то е ясно че няма да ни подарят понеже в парламента са само продажници които си гледат комисионните на наш гръб) и да се обновят школите, да могат да се обучат инструктори, пилоти, механици за друга техника.