Анкара иска да контролира пазара на недвижими имоти в страната, защото ръстът на цените на фона на инфлацията вече изглежда неудържим. Властите в Турция работят по установяването на специален инвестиционен фонд, който има за цел да увеличи предлагането на жилища и да помогне за намаляването на цените на имотите, пише Hurriyet daily, цитирайки турският министър на финансите Мехмет Шимшек.
"Чрез този нов Фонд за инвестиции в имотни проекти ще допринесем за финансирането на градската трансформация. Освен това ще повишим предлагането на жилища", заяви Шимшек.
По този необичаен начин местните власти смятат, че ще успеят да овладеят непазарните ръстове на цените и наемите на жилищата, които отново ще станат достъпни за всички сегменти от обществото. Впрочем, това не е първият опит на Турция да регулира имотния пазар. През 2022 г. властите въведоха ценови таван, след като наемите на жилища нараснаха значително. Голям резултат обаче нямаше.
Източник: iStock
През лятото на 2023-а година наемите в страната отново скочиха драстично. Цените на жилищата също се увеличиха значително. Всичко показваше, че жилищата се превръщат в инвестиционен инструмент, а ситуацията оказва натиск върху хората с ниски и средни доходи. Според резултатите от практическо проучване, годишният темп на растеж на средната цена на квадратен метър при обявите за наем в цяла Турция през май миналата година възлизаше на 101%. Затова властите удължиха тавана на цените, но цените не паднаха.
Стойността на имотите за продажба също не спря да расте, особено в по-големите градове и курортите. Най-голям ръст на цените е регистриран в Анталия и съседните Бурдур и Испарта - над 195%, както и в Одрин, Текирдаг и Къркларели - около 174%. В Измир покачването надхвърля 170%. В Анкара и Истанбул жилищата също не спират да поскъпват.
Какво ли предстои след въвеждането на поредната регулация в страната? Много данни, цитирани от местните медии тези дни, показват очаквани спадове на цените на жилищата и на наемите в близко бъдеще.