Украинското правителство не се е отказало от плановете си да закупи намиращите се в Белене руски реактори ВВЕР-1000 и да ги инсталира в Хмелницката АЕЦ. Това заяви пред Politico енергийният министър на страната Герман Галушченко.

Коментарът му дойде, след като през миналата седмица депутати казаха пред онлайн изданието, че инициативата на правителството няма достатъчна подкрепа във Върховната рада - заради икономически, екологични и корупционни опасения.

Корупция и остаряла технология: Реакторите от "Белене" може да не стигнат до Украйна

Корупция и остаряла технология: Реакторите от "Белене" може да не стигнат до Украйна

Все повече политици в Киев се обявяват срещу сделката

Галушченко обаче беше категоричен, че проектът ще бъде прокаран през парламента. "Нашата енергийна система издържа на натиска първо и преди всичко с помощта на ядрените мощности. Трябва да се има предвид, че ще имаме нужда от по-голямо производство на ток особено след войната - наясно сме, че всеки ядрен проект отнема години и затова трябва да започнем възможно най-бързо. Особено в тази ситуация, в която имаме готова построена сграда", обясни още той.

България се оказа с два реактора, след като през 2015 г. руската "Атомстройекспорт" осъди България да си плати 600 млн. евро за поръчано оборудване и да го получи - през 2010 г. за пореден път властта се беше заиграла с идеята да "възкреси" пропадналия още в началото на 90-те проект за Втора атомна.

Години наред то се съхраняваше в Белене, което е огромен разход. В същото време нашата страна се ориентира към разширяване на АЕЦ "Козлодуй" с американски реактори.

С избухването на войната в Украйна и масираните удари по енергийната ѝ система, Киев започна спешно да търси варианти да я укрепи. Така и дойде идеята реакторите от "Белене" да бъдат инсталирани в Хмелницката АЕЦ след сделка за около 600 млн. долара.