В началото на ноември беше нанесен пореден удар срещу противниците на териториалната цялост на Кралство Мароко, в полза на признаването на мароканската същност на Сахара. Още една държава - Обединените Арабски Емирства (ОАЕ), официално назначи дипломатическо представителство в най-големия град на Мароканска Сахара - Аюн. Церемонията се състоя на 4 ноември, в Аюн, в присъствието на Министъра на външните работи на Мароко - Негово Величество Насер Бурита и Посланика на ОАЕ в Рабат - Негово Величество Ал Асри Саед Ахмед Алдхахери.

Официалното назначаване на централното управление на Генералното консулство на ОАЕ в най-големия град на Мароканска Сахара е от особено значение, тъй като ОАЕ е първата арабска държава и страна от Залива, която открива дипломатическо представителство в региона. В отговор на дипломатическото постижение на Мароко, Общността за развитие на държавите от Южна Африка (ОЗДЮА) планираше да представи изявление до Четвъртата комисия на ООН, в което да оспори суверенитета на Мароко върху Сахара.

Веднага след като проектът на декларацията беше разпространен обаче, пет държави-членки на ОЗДЮА - Демократична република Конго, Коморските острови, Малави, Есватини и Замбия, се произнесоха срещу раздел от текста, в който "деколонизацията" се свързва със Сахара. Те отхвърлиха едностранния начин, по който декларацията е съставена от страна на Южна Африка, като държава член на ОЗДЮА, известна с враждебната си позиция срещу Мароко и с подкрепата си към сепаратистките идеи, поддържани от Алжир и покровителствания от нея Фронт Полисарио. Петте държави подчертаха, че формулировката на раздела относно Сахара по никакъв начин не отразява позициите им по въпроса. Тъй като членовете на ОЗДЮА не успяха да постигнат консенсус, общността оттегли декларацията си от дневния ред и се оттегли от списъка на говорителите.

Наблюдателите считат това развитие за много значимо, тъй като Южна Африка като член на общността отдавна използва ОЗДЮА, за да лобира за подкрепа и да възпрепятства Мароко в дипломатическия напредък в Африка.

След приемането на "Решение 693" на срещата на Африканския съюз през 2018 г. Южна Африка мобилизира дипломатическата си машина за възраждане на сепаратистките идеи, особено на равнището на ОЗДЮА и Обединените нации. "Решение 693" се утвърждава изключителната роля на Обединените нации в справянето с проблема със Сахара, а ролята на панафриканската организация се ограничава до подкрепа за усилията на ООН за разрешаване на спора за Сахара. На регионални и международни форуми Претория системно насърчава регионалната икономическа общност да подкрепи сепаратистките идеи и да защити интересите на "Полисарио" и самообявената от тях "псевдорепублика". Именно в този контекст Южна Африка състави декларацията, която трябваше да се представи пред Четвъртия комитет на ООН от Постоянния представител на Мозамбик. Поредната маневра на Претория във вреда на Мароко обаче беше неуспешна, а Мароко постигна още една победа, събирайки плодовете на дългосрочната си и добре обмислена африканска политика, както е видно от нарастващия брой африкански държави, които откриват дипломатически представителства в южните провинции на Мароко, включително членовете на ОЗДЮА - Коморските острови, Малави, Есватини и Замбия.

Общият брой на африканските държави с консулства в Аюн или Дака е 16, а сред тях са Замбия, Есватини, Коморските острови, Габон, Гвинея, Гамбия, Кот д'Ивоар, Сенегал, Централна Африка, Сао Томе и Принсипи, Бурунди, Джибути, Либерия, Гвинея-Бисау, Буркина Фасо и Екваториална Гвинея.