Евродепутатите искат оценка на ценностите на ЕС във всяка държава членка на съюза. Сегашната рамка за диалог не е достатъчна за предотвратяване или отстраняване на заплахите към правовата държава.
Това се казва в незаконодателна резолюция на Европарламента, приета ден след публикуването от ЕК на мониторинговия доклад за България по механизма за сътрудничество и проверка.
Парламентът предупреждава, че предизвикателствата пред върховенството на закона и демокрацията в ЕС представляват риск за свободата, сигурността и правосъдието, както и легитимността на външната дейност на ЕС. Това се отнася най-вече за политиките за присъединяване и съседство.
Евродепутатите призовават Съвета на ЕС "да поеме по подходящ начин" ролята си в процедурите относно член 7, които вече са в ход.
Припомняме, процедурата по член 7 цели да защити европейските ценности и е въведена с Договора от Амстердам от 1997 г. Предвидени са два механизма. Първият е превантивен и се прилага, когато съществува ясен риск от нарушаване на европейските ценности, а вторият е свързан с налагането на санкции, когато вече е възникнало нарушение. Евентуалните санкции не са ясно дефинирани в европейските договори, но могат да включват отнемането от страната нарушителка на правото да гласува в Съвета и Европейския съвет.
Според евродепутатите сега е изключително необходим механизъм за защита на демокрацията и основните права. Мнението им бе изразено в незаконодателната резолюция.
Според документа, публикуван на страницата на ЕП, евродепутатите съжаляват, че Европейската комисия още не е предложила законодателно предложение за въвеждането на механизъм за защита на демокрацията. Подобна процедура е обмисляна още през през октомври 2016 г.
След този период европарламентът за пръв път призова Съвета да задейства член 7 от Договора за ЕС срещу Унгария и да определи наличието на явен риск от сериозно нарушение от страна на Унгария на основополагащите ценности на ЕС. Еврокомисията пое инициативата по отношение на Полша и също така поиска откриването на процедура по член 7.
Евродепутатите призовават Съвета "да поеме по подходящ начин" институционалната си роля в тези процедури, да информира незабавно и напълно Парламента на всички етапи, и да покани ЕП, който да представи мотивираното си предложение за Унгария към Съвета.
В Европарламента са споменати опасения за демокрацията и върховенството на закона в Малта, Словакия и Румъния. Споменати са и големия брой процедури за нарушение срещу няколко държави членки в областта на правосъдието, основните права и гражданството, без да се споменава България поименно.
Евродепутатите подчертават, че уредбата за правовата държава, определена от Комисията през 2014 г., която е била използвана само с Полша, се е оказала недостатъчна за предотвратяване или отстраняване на заплахите.
Предложеният от ЕП механизъм ще ползва ежегодна оценка на спазването на ценностите от всички държави членки, залегнали в член 2 от Договора за ЕС, включително препоръки за отделните държави , както това се прави за икономическите политики, което ще бъде последвано от междупарламентарен дебат.
Припомняме, чл. 2 от Договора за ЕС гласи: "Съюзът си поставя следните цели: - да насърчава балансирания и устойчив икономически и социален прогрес и да постигне висока степен на заетост, както и балансирано и устойчиво развитие, по-специално чрез създаването на пространство без вътрешни граници, с укрепването на социално".
Този нов инструмент, съгласно резолюцията, може да бъде свързан с проектозаконодателството, предложено от Комисията, за защита на бюджета на ЕС при неспазване върховенството на закона.
Според евродепутата Емил Радев този Механизъм ще замени Механизма за сътрудничество и проверка за България и Румъния и ще гарантира, че всички държави в Европейския съюз са оценявани еднакво, а не по политически или други пристрастия. "Време е Европейската комисия да прояви смелост и да излезе със законодателно предложение", каза Радев.
Текстът на незаконодателната резолюция бе приет с вдигане на ръка. С нея приключва дебатът от пленарната зала от 23 октомври с първия заместник-председател на Европейската комисия Франс Тимерманс и Австрийското председателство на Съвета на ЕС.