Доверието в двустранните отношения и декларираната воля от Сърбия трябва да доведат до ефективни решения на проблемите на българското национално малцинство, коментира президентът Румен Радев в интервю за сръбското издание "Корд".
Помолен да коментира отправения от него призив при визитата му през месец май в Москва за съхраняване на потенциала за преки газови доставки за България и ЕС през Черно море и дали проектът ще бъде политически приемлив за ЕС, президентът отново подчертава, че това остава най-сигурният, пряк и най-евтин маршрут.
"Необходимостта, доставките на руски газ до територията на страните от ЕС да бъдат директни, се определя както от разума, така и от изискванията за енергийна сигурност и надеждност. Те формират основата на изграждания Европейски енергиен съюз. А колкото до това дали проектът ще бъде политически приемлив за ЕС, бих желал да повторя, че осигуряването на преноса на газовите доставки по т. нар. "Южен поток" по никакъв начин не се различава от плановете на Германия да реализира газопровода "Северен поток" 2, разбира се при спазването на изискванията на Третия енергиен пакет. Надявам се, че Брюксел ще приеме идеята с разбиране, още повече като се има предвид, че това осигурява допълнителни газови доставки не само до България, но също и до Сърбия, Унгария, Австрия, Северна Италия, също и други страни", допълва президентът.
Обявеният хоризонт 2025 г. за присъединяване на държавите от Западните Балкани към ЕС е възможност и стимул за Сърбия и другите кандидат-членки да извършат необходимите реформи.
"Приобщаването на Западните Балкани към обединена Европа е цел на България още от присъединяването на страната ни към Европейския съюз през 2007 г. Нещо повече, това беше и една от целите на политиката на разширяване на самия ЕС, фиксирана с решенията от т. нар. Солунски дневен от 2003 г. "Замразяването" на тази тема в дневния ред на ЕС за изминалото десетилетие не е в интерес нито на България, нито на държавите от региона, нито дори на ЕС", обяснява Радев.
В отговор на въпрос за резултатите от посещението му в Сърбия през юни, Румен Радев отбелязва положителната тенденция в развитието на политическия диалог, ръста в двустранния стокообмен, който надхвърля 1 млрд. евро, както и увеличението на броя на туристите.
Президентът очаква българо-сръбския газов интерконектор да бъде завършен през 2022 г., а страната ни да ускори работата по изграждането на магистралата, която ще свързва България и Сърбия, като част от Трансевропейската транспортна мрежа, която представлява най-краткия маршрут между Западна Европа и Близкия изток.
"Зачитането на правата на българското малцинство е важно не само за България, но също и за Сърбия, както и за двустранните ни отношения и европейската перспектива на целия регион", посочва президентът.
В отговор на въпрос как вижда бъдещето на Европа и позицията на България в един реформиран ЕС, Румен Радев посочва, че следващите няколко години ще бъдат трудни и е необходимо да се проведе вътрешния дебат в рамките на Съюза.
"Нужна е радикална промяна, защото Европа премина през няколко кризи. Финансовата криза, която се случи преди почти 10 години, доведе до спад в икономическия растеж и беше трудно преодоляна. Безработицата остава на относително високи нива, особено сред младите и това доведе до изостряне на латентни социални противоречия и засегна интеграцията на етническите общности. ЕС премина през криза на доверието. Някои европейски граждани поставят под съмнение дори способността на Съюза да се справи с предизвикателствата", обяснява президентът.
Държавният глава призовава в бъдеще ЕС да се утвърждава като съюз, "който да обръща повече внимание на нуждите на обикновените граждани", а днешните разделения между "Севера" и "Юга", между "Запада" и "Изтока", да бъдат премахнати.
"Ако можем да реализираме този възглед, това ще допринесе за движението на Европа на една скорост. Преди всичко остава нуждата да се защитават тези ценности, които държаха Европа заедно повече от шест десетилетия. България също има интерес да запази основополагащите политики на Европейския съюз като икономическото сближаване и по отношение на земеделието", посочва още Радев.
Президентът допълва, че ролята на външната политика е да отваря врати за диалог и сътрудничество, а не да нарочва някого за враг. Отношенията на ЕС с Русия не могат да не бъдат повлияни от политическата криза в Източна Европа, но отказът от какъвто и да е диалог не е решение.
"Въпреки продължаващото напрежение в отношенията между Русия и ЕС и взаимно наложените санкции, Русия се утвърди като традиционен партньор на Европа в секторите на енергетиката, икономиката, туризма и борбата срещу тероризма. Водещите държави членки на ЕС защитават своите икономически интереси в Русия и не виждам защо това да не бъде валидно и за България", коментира президентът.
Румен Радев призовава избягването на агресивния тон да стане общ принцип в двустранните отношения, а прагматичният диалог с най-голямата страна в Източна Европа е в общ интерес както на ЕС, така и на Русия.
Държавният глава определя постигнатото споразумение между Гърция и Република Македония за нейното име, като един от най-трудните въпроси в нашия регион.
"Ако двете страни могат да преминат през юридическите процедури за влизане в сила на споразумението, това ще предостави солидна база за установяване на добросъседски отношения между тези две държави. Надявам се споразумението между България и Република Македония да изиграе същата роля по отношение на моята страна", коментира Румен Радев.
GolaVoda
на 16.01.2019 в 14:50:53 #11Американците са на път да спрат Северен поток 2 и ще спрат всякакви потоци през България.. Те могат да откажат фирмите, които строят потока много лесно
58eng
на 01.08.2018 в 23:45:39 #10Рср ,чия собственост са тръбите и земята под тях в Германия?
psp_11
на 01.08.2018 в 23:42:41 #9friend на 01.08.2018 в 22:34:35 #8 Чети внимателно какво пиша "При СП собствеността на тръбите в Германия си е германска. " Кое е лъжа тук бе лъжецо? Собствеността е на смесено дружество.. германаско, холандско - за BASF акционерите се менкат. Утре моат да бъдат любимите ти китайци. Всичко друго е лъжа..
58eng
на 01.08.2018 в 22:55:34 #8Френде,много искаш от блядите,на q99 в чипа му е записано това! Как да го смени-не дават. Хахав,стани от краставицата и бъди конкретен.Заприличваш на ОЧЗ, а гой е много тъпо парче!
friend
на 01.08.2018 в 22:34:35 #7Чети внимателно какво пиша "При СП собствеността на тръбите в Германия си е германска. " Кое е лъжа тук бе лъжецо? Да не искаш да кажеш, че германската газопреносна система е руска или даже частично руска? Да не би това, което съм написал за България да е лъжа? Вземи и попрочети малко. Да не би цената на газа да е договорена??? или ще заплямпаш за 400 милиона годишна печалба??? Майцепродавци сте вие русофилите.
1abv1
на 01.08.2018 в 21:29:19 #6"У нас руснаците искаха дружеството да е 50% руско и 50% българско, като българските дялове да могат да се търгуват. Т.е. да ги купят руснаците, така, както го направиха с Овергаз. Освен това руснаците искаха България да влезе с българската газопреносна система и Чиренското газохранилище, което означава, че те ще определят цената на газа и ще определят дали въобще да го има през зимата. Рем Вяхирев каза в прав текст на Ив Костов: "Ако ние спрем подаването на газ за България, правителството на Г.н Костов ще падне за три дни". С две думи - тотална загуба на суверенитет.... както сега е в Сърбия. Освен това руснаците не дават друг да използва тръбата и българската газопреносна система . Това означава, че няма да има конкуренция. Цената на транзита ще се определя от двете страни - Русия, която иска ниска цена и България, която теоретично ще иска висока цена. Да познаем ли от три пъти чия страна ще надделее? " Френде, само нагли лъжи от тебе!!!! Чисти фантазии на пълен русофоб, които са си чисит лъжи! Що не спреш да лъжеш?
1abv1
на 01.08.2018 в 21:23:21 #5"Северен поток може да пренася 55 млрд m³ газ годишно по двете си успоредни тръби. Ресурсна база за тръбата е гигантското Южноруското находище, чиито запаси се оценяват на около 800 млрд m³. Стойността на проекта е 7,4 млрд. евро. Акционери в Nord Stream AG, която реализира проекта, са Газпром с 51%, по 15,5% имат немските E.On и BASF, а холандската Gasunie и френската GDF Suez имат дялове по 9%. Строителството на газопровода започва през април 2010 г., а първата тръба официално влиза в експлоатация на 6 септември 2011 г., когато започва запълването ѝ с технологичен газ. На 8 ноември 2011 г. започват доставките на газ по тази тръба[3]. На 18 април 2012 г. е завършена втората тръба, а на 8 октомври 2012 г. започват доставките на газ и по двете тръби на газопровода в търговски режим. Планира се капацитетът на газопровода да бъде удвоен до 110 млрд m³ до края на 2019 г. чрез полагане на две допълнителни тръби. Поради ограниченията, които налага Европейският съюз на Газпром[4], само 22,5 млрд m³ от капацитета се използват реално." Френде, моментално се извини и изчезни с лъжите си тук!
1abv1
на 01.08.2018 в 21:20:54 #4"При СП собствеността на тръбите в Германия си е германска. " Френде, а поспри се със селските лъжи! Виж какво се пише в медиите: "Притежател и оператор на газопровода е компанията Nord Stream AG." " Акционери в Nord Stream AG, която реализира проекта, са Газпром с 51%, по 15,5% имат немските E.On и BASF, а холандската Gasunie и френската GDF Suez имат дялове по 9%." Са, кой лъже? Според мен, ти Френде дежурно лъжеш, както обясняваше, че компанията в България, която щяла да строи и експлоатира Южен поток бил регистрирана в офшорка. Френде, нямаш ли малко срама???
friend
на 01.08.2018 в 21:09:05 #3Хахав Кажи кое от написаното е глупост?
Xa-x@v
на 01.08.2018 в 20:54:38 #2Френд, Нали знаеш,че малкото хора с акъл не могат да ти се вържат на глупостите.
friend
на 01.08.2018 в 20:33:02 #1Другарю Радев Всъщност единствената прилика между двата потока е, че и двата ще транзитират природен газ. Всичко останало е различно. При СП собствеността на тръбите в Германия си е германска. У нас руснаците искаха дружеството да е 50% руско и 50% българско, като българските дялове да могат да се търгуват. Т.е. да ги купят руснаците, така, както го направиха с Овергаз. Освен това руснаците искаха България да влезе с българската газопреносна система и Чиренското газохранилище, което означава, че те ще определят цената на газа и ще определят дали въобще да го има през зимата. Рем Вяхирев каза в прав текст на Ив Костов: "Ако ние спрем подаването на газ за България, правителството на Г.н Костов ще падне за три дни". С две думи - тотална загуба на суверенитет.... както сега е в Сърбия. Освен това руснаците не дават друг да използва тръбата и българската газопреносна система . Това означава, че няма да има конкуренция. Цената на транзита ще се определя от двете страни - Русия, която иска ниска цена и България, която теоретично ще иска висока цена. Да познаем ли от три пъти чия страна ще надделее? Освен това руснаците искаха тръбата да минава през руска територия. Т.е. България ще бъде разделена на две части - Северна и Южна, а между тях ще има една ивица руска територия!!! Това означава, че един ден за да отидем в Северна България "някой" може да поиска да ни бъдат издавани визи.!!!Може и никога да не стане, но се нагледахме на неща, които никога не допусках, че ще се случат. Всъщност аз не виждам голяма прилика между двата проекта.