Европейската прокуратура в София е внесла обвинителен акт в Софийския районен съд срещу управител и собственик на фирма, заподозрян в измама при обществена поръчка за придобиване на тролейбуси за община Враца по проект на стойност 9 милиона лева, съобщава БТА, като цитира Прокуратурата на ЕС.

Става дума за доставените през 2021 г. Energis Metropolis - MP. Те бяха обявени за полски, но всъщност базираната в Краков компания Energis е част от холдинга на белоруския "Белкомунмаш" (БКМ) и тя не е произвела тролеите, а само ги е купила от бившата съветска република. Според публикации в местни медии, БКМ нямат друг пробив на територията на Европейския съюз.

Това е заключението на прокуратурата: "По време на обществената поръчка ответникът декларирал, че тролейбусите са с произход от полско дружество, единствено с цел да получи поръчката. Въз основа на доказателствата, дружеството закупува тролейбусите от белоруско държавно дружество. По-късно, след като покупката е осъществена, спрямо това дружество са наложени ограничителни мерки на ЕС заради подкрепа на войната на Русия срещу Украйна. Полското дружество е ликвидирано малко след приключването на процедурата за възлагане на обществена поръчка. Разследването разкри, че тролейбусите са били продадени за почти два пъти по-висока цена от първоначалната цена на придобиване, платена от изпълнителя, което представлява явен случай на инфлация на цените".

В крайна сметка дружеството "Авто Инженеринг Холдинг Груп" достави тролеите, като покупката им беше финансирана от бюджета на ЕС - врачанската община и фирмата за градски транспорт бяха бенефициенти по проект. На представянето им беше и кметът Калин Каменов (ГЕРБ).

По-късно подобни тролейбуси бяха предлагани и на Русе.

"Авто Инженеринг Холдинг Груп" са доставяли возила за градския транспорт на няколко града, както и 200 нови патрулки за МВР.

Сега управителят и собственик на фирмата, доставила тролеите за Враца, е заплашен от между 2 и 8 години затвор.

А българските институции?

"Разследването е започнато едва след като частно лице сигнализира Европейската прокуратура, тъй като никой от отговорните национални органи не е открил и докладвал случая на Европейската прокуратура", отбелязват от европрокуратурата.

Освен това "европейският делегиран прокурор се сблъска и с безпрецедентната ситуация, при която поисканите от него мерки, разрешени от българския съд, бяха само частично изпълнени от отговорния полицейски орган".

"Тази липса на сътрудничество демонстрира добавената стойност на специализираните разследващи в подкрепа на делата на Европейската прокуратура", отбелязват хората на Кьовеши.