Предизвикателствата, пред които е изправен бизнесът в европа и в частност стартиращите компании на фона на евврорегулациите, свързани с изкуствения интелект (AI) са все по-сериозни. "Въпросът не е дари, а кога ще започнем да жонглираме добре с тях", коментира пред Euronews Next Марин Ксех-Гаспа,който е мениджър във френския стартъп за фотонни квантови изчисления Quandela.

Европейската комисия е съгласна с това и поръча технологията за стартиращи фирми като част от покана за квантови предложения. Това ще позволи на изследователите на континента да се възползват напълно от технологията, която включва справяне с най-трудните въпроси на лекарствата и да бъдат гарант на иновациите за решаване на най-належащите индустриални и обществени предизвикателства.

Но "изследователите не могат да чакат изчислителният капацитет да започне да знае как работи квантът", предупреждават от Xech-Gaspa. Квантовите технологии, роботиката и всякакви технологии за зеления преход са водещите технологични тенденции, които трябва да се наблюдават в Европа, смята ръководителят на Европейския съвет за иновации. Но достъпът до финансиране и регулациите затрудняват постигането на успех за стартиращите компании.

"Много обещаващо и много мотивиращо е да видим, че имаме изследователи, новатори, предприемачи в Европа, които работят в тази област, за да ни направят по-суверенни", казва Жан-Дейвид Мало, високопоставен служител на Комисията, пред Euronews Next по време на технологична конференция в Амстердам тази седмица.

"Трябва да работим и върху регулаторната среда, за да дадем повече стимули за инвестиции."

Правилата за изкуствения интелект в ЕС вече са в сила: Какво трябва да знаете

Правилата за изкуствения интелект в ЕС вече са в сила: Какво трябва да знаете

Европа иска да постави под контрол алгоритмите, преди те да са поставили под контрол живота ни

Жан Давид Мало е висш служител на новата Европейска комисия от втория мандат на Урсула фон дер Лайен. Той твърди, че наличието на обединен пазар в 27-членния блок и увеличаването на технологичния талант ще бъде от ключово значение за успеха на новата Комисия. Но уточнява, че има серизони предизвикателства.

Известинят вече доклад на икономиста и политик Марио Драги предупреждава, че Европа трябва да стимулира среда, която е благоприятна за иновациите на континента, ако иска да се конкурира в световен мащаб. Един от проблемите е достъпът до финансиране, защото в момента средата е много по-благоприятна за стартиращи фирми в Съединените щати, отколкото е в Европа.

Снимка 679437

Източник: iStock

"Противно на това, от което всички се оплакват, аз мисля, че наистина имаме нужда от тези регулации и правила и правила, свързани с изкуствения интелект, които да гарантират, че AI няма да излезе извън контрол", смята Александра Пинто Кастеланос -  основател на HourSec.

Докладът на Драги отбелязва, че са необходими между 750 до 800 милиарда евро допълнителни инвестиции годишно, за да може Европа да постигне своите ключови цели за конкурентоспособност и климат.

"Това е нещо, което е осъществимо, ако не само публичният, но и частният сектор са готови да го направят. Но ние също трябва да работим върху регулаторната среда, за да дадем повече стимули за инвестиции", казва Мало.

Снимка 443162

Източник: ЕПА

Глобалната конкуренция и предизвикателството от Китай

Регулирането в Европа се превръща в пречка, особено що се отнася до изкуствения интелект (AI).

"Всички се борим с високите лихвени проценти и забавящите се икономики, но специфичните предизвикателства, пред които са изправени европейците, са, че голяма част от правителствените правила обезсърчават иновациите", коментира Гари Шапиро, президент на базираната в САЩ Асоциация за потребителски технологии.

"Битката тук не е между Европа и САЩ. Битката е между свобода и иновации, които се борят срещу тоталитаризма и нарушаването на индивидуалните права", казва Гари Шапиро, президент на CTA.

Въпреки че приветства правилата на Европа като Общия регламент за защита на данните (GDPR), той смята, че в САЩ има загриженост, че много разпоредби, особено отнасящи се до AI, правят по-трудно за малките компании да стартират бизнес.

Шапиро призовава САЩ и Европа да работят по-тясно заедно по регулирането на глобалната технологична надпревара, защото конкуренцията в лицето на Китай е огромна. И ако Европа и САЩ не спечелят тази битка, това ще е лоша новина както за бизнеса, така и за икономиките им като цяло. Впрочем, в Европа ситуацията изглежда по-критична от тази отвъд океана.

Иновация срещу защита на данните

Европейският съюз прие своя Закон за AI и закони за поверителност на данните, но нито един от тях не съществува в САЩ на федерално ниво. Това направи предизвикателство за компаниите, занимаващи се с изкуствен интелект в Европа, по-голямо.

Струва си да се отбележи, че за AI системите като цяло достъпът до значителни данни е от решаващо значение за постигане на висока производителност. Строгите разпоредби за поверителност на данните в целия ЕС обаче естествено ограничават начина, по който данните могат да се използват за обучение на AI системи.

Част от бизнеса е съгласна с ценностите на Европа. Вместо да разглежда регулирането на ЕС като пречка за иновациите, една компания, която работи за изграждането на AI чипове, заяви, че няма нищо против с новите европейски правилата. Александра Пинто Кастеланос, която основава компанията Hoursec, е една от тях. Тя е родом от Колумбия, учила е в Станфорд в САЩ и след това се е преместила в Швейцария, преди да се установи в Нидерландия.

"Исках да направя стартираща компания още, когато бях съвсем млада. Но в същото време имаше много аспекти на предприемачеството, които не харесвах в САЩ", казва тя.

Спазват ли AI компаниите Закона за изкуствения интелект на ЕС? Налага им се, нямат друг избор. Като Александра, която дори подчертава, че оценява ценностите на Европа, свързани с технологичното регулиране. Бизнес дамата допълва, че спазването на тези регулации не е лесна задача за бизнеса, но уточнява, че не е невъзможна.

Изненадваща прогноза:  ето колко процента от работните места може да заеме AI до 10 години

Изненадваща прогноза: ето колко процента от работните места може да заеме AI до 10 години

Според американски технологичен експерт "манията по изкуствения интелект е прекалена"