Доверието в британския пазар на недвижими имоти е най-ниско от 30 години насам, пише The Independent. Данни на Rics, организацията на сертифицираните експерти по недвижими имоти във Великобритания сочат, че според 95% от анкетираните специалисти цените на имотите през април падат вместо да се покачват, което е най-лошото постижение от януари 1978 г. в ежемесечните доклади на авторитетната организация.

 В някои региони на страната вкл. Източна Англия, както и северната и северозападната част на Англия, нито един анкетиран не е съобщил за увеличение в цените на имотите, 100% от специалистите твърдят, че цените спадат. Дори в Шотландия, която през последните месеци показа по-стабилен имотен пазар, според повечето експерти на Rics цените падат, вместо да се покачват.

Предвид задаващата се икономическа несигурност, много от бъдещите купувачи се затрудняват да теглят кредит от банките или подхождат извънредно предпазливо с покупката на жилище. Официалните намаления на лихвените проценти не се прехвърлят незабавно във взаимоотношенията на банките с клиентите. Кредиторите намаляват броя на предлаганите ипотечни продукти, което попарва очакванията, че нещата ще се подобрят в скоро време.

Rics предупреждават дори за още по-сериозно влошаване на британския имотен пазар,  тъй като засега недостигът в предлаганите нови жилища действа като спирачка на понижението на цените. Обаче ако икономически проблеми принудят по-голям брой собственици на жилища да продадат домовете си, можем да станем свидетели и на по-голям спад на цените.

Притеснителното е, че има някои знаци как тази тенденция вече е започнала. Брокерите в Лондон през миналия месец са видели рязък ръст на предлаганите за продажба имоти. Това би могло да сигнализира и за ръст на принудителните продажби - или при неспазване условията на ипотечните договори, или от хора, които се страхуват, че няма да могат да изпълнят ипотечните си задължения.

По официални данни, броят на хората, загубили жилищата си заради просрочени ипотеки през първото тримесечие на 2008 г. бележи ръст от 17% на годишна база.

Въпреки всичко това брокерите недвижими имоти твърдят, че Великобритания не е тръгнала по пътя, водещ към рязък спад на цените на имотите. Ценовите понижения са незначителни, картината прилича на пъзел, като отделните региони силно се различават. Напомнят, че факторите подкрепящи имотния пазар са налице: ниска безработица, исторически ниски лихвени проценти, силно търсене на жилища.

Само че според Rics картината във всеки важен индикатор става все по-мрачна. Броят на финализираните продажби за трите месеца до края на април е най-ниският от 1997. Броят на непродадените имоти в списъците на брокерите е най-висок от 1998. Пропорцията продадени / непродадени жилища е на 12 годишно дъно.

Освен от Rics, напоследък песимистични изявления чухме и от водещите в сектора британски компании Halifax иNationwide. Според най-големите ипотечни кредитори на Острова, тенденцията на цените през април е отрицателна. Очакванията на Halifax са за 10% спад на цените през 2008 и 2009 г.

Според British Retail Consortium, продажбите на имоти през април са на най-ниско ниво от три години. Заради покачващата се инфлация, централната банка е с вързани ръце да понижава по-сериозно лихвените си ставки. Икономист в Citigroup е коментирал, че цените вероятно ще падат още в последващите месеци. Изглежда и потребителските разходи ще намалеят рязко в идните месеци.

The Independent изтъкват за нарастващите притеснения, че трудностите в имотния пазар ще се пренесат и върху по-широката икономика. Сривът в реално осъществените продажби на жилища има сериозни последици не само за сектора недвижими имоти, но и за търговията и за цялата икономика, сочат от Rics. Продавачите ще пострадат най-много.