Секторът на търговските площи е един от най-печелившите след Ковид пандемията. У нас само за последното тримесечие бяха открити четири ритейл парка, което е над 70 хиляди кв.м. нови търговски площи. Към момента функциониращи са 460 хил. кв.м. площи, с което вече надхвърля 50% от общата площ на шопинг центрове у нас. Тази тенденция ще се запази до края на година. Очакват се още четири ритейл парка в рамките на последното тримесечие на 2023 г. Това коментират от Cushman & Wakefield Forton като трендове на пазара на бизнес имоти у нас от началото на 2023 г. до момента.
Според експертите един от най-големите градове у нас Пловдив, се нуждае от нов мол. Вече има заявен инвестиционен интерес, но не е ясно кога ще се реализира, тъй като става въпрос за инвестиция от над 100 милиона евро. По думите на Явор Костов, управляващ партньор в Cushman & Wakefield Forton има фактори, които налагат изчакване. Това са ръстът на лихвите и какъв е разполагаемия доход на инвеститора.
Към момента се наблюдава интерес към активи, които имат потенциал "да консервират" парите, т.е. да запазят стойността си и да генерират устойчиви нива на доходност.
"Много инвеститори припознават като такива хотелските, търговските и във все по-голяма степен - жилищните имоти като инвестиционен актив. Докато например наблюдаваме отлив на интерес от офис площите, освен ако не се говори за топ активите", коментира Костов.
Освен това, по думите на експертите, войната в Украйна повиши строителните материали и инвестициите като цяло са по-малко. Продължава да има интерес, но не на толкова високи нива като преди. 30% е ръстът на себестойността на строителството. Въпреки това, не се очаква дълбока криза в индустриалния сектор, според Явор Костов.
Като цяло основните играчи в сектора на търговските площи са хранителни вериги, дискаунт вериги, т.нар. магазини за бърза мода и други.
"Въпреки засилените инвестиции в ритейл паркове, България все още е с най-ниска гъстота в Централна и Източна Европа - 56 кв. м на 1000 жители. Страната ни е последвана от Сърбия с 60 кв. м/1000 жители, а в Румъния този показател е равен на 85 кв. м. В държави като Чехия и Унгария гъстотата на ритейл парковете е тройна", коментира Георги Муховски, заместник мениджър Търговски площи в Cushman & Wakefield Forton.
Стабилни остават наемите с потенциал за леко повишение. Нивата в търговските центрове остават без промяна - 36 евро/ кв. м, а доходността от първокласни площи се покачва до 7,75%. В по-малките градове наемите остават на едноцифрено число.

от ляво на дясно:Георги Муховски, Явор Костов и Йоанна Димитрова
Офис пазар
Пазарът на офис площи в столицата е с общо 38 690 кв. м отдадени площи. Това е с 54% повече от третото тримесечие на 2022 г. Новите сделки са основно за премествания и подновявания на съществуващи договори, а разширенията на наематели са едва около 20% от общия обем сделки.
Тренд в момента е coworking (споделено) пространството, като 9 000 кв.м. в строеж се планова да излезе на пазара догодина. Процентът на свободните площи в момента е 16%, но вероятно ще се увеличи с излизане на новите проекти на пазара през 2024 и 2025 г.
Проектите в строителство са малко под 200 хил. кв.м. Те ще излязат в следващите 2-3 години на пазара.
"Тенденцията на хибридна работа продължава да е актуална, особено в ИТ и BPO сектора, а кризата доведе до известно охлаждане именно в тези индустрии. Това налага преосмисляне на концепциите на офис пазара, повече гъвкавост и фокус върху сервизираните и споделени офиси, които се превръщат във все по-значим фактор", коментира Йоанна Димитрова, зам.-мениджър Офис площи в Cushman & Wakefield Forton.