Ново глобално проучване показва, че цените на жилищата в световен мащаб са се увеличили с едва 0.3 процента за периода март 2014 г. - март 2015 г., пише британският в. „Телеграф".

Докладът е изследвал 56 страни със значителен пазар на имущество и такива, за които има надеждни данни относно пазара на недвижими имоти.

В тези страни цените растат

Цените за закупуване на жилищен имот в Хонконг са се покачили с най-бърза скорост спрямо останалите държави в света през последните 12 месеца, считано до март тази година. Въпреки мерките на местното правителство, цените са скочили с 19 % за този период заради хроничен недостиг на домове.

Следва южната ни съседка Турция, където цената на имотите се е покачила с 18.6 процента. Трета е Ирландия с растеж на цената от 16.8 процента. Люксембург и Естония допълват челната петица. В десетката на най-голям скок в цените влизат още Колумбия, Нова Зеландия, Исландия, Швеция и Норвегия.

САЩ е в средата на класацията, отразявайки някои опасения, че интересът ще нарасне в скоро време. Великобритания е класирана на 19-о място с увеличение на цената на имотите от 5.9 процента през последните 12 месеца.

А в тези падат

Украйна, която е разклатена от политическа нестабилност, вехне на дъното на таблицата с 15.5-процентов спад в цените на жилищни имоти за последната година. Непосредствено след нея се подрежда съседката ни Гърция, където оценката на имотите е намаляла с 6.1 процента.

Значителен спад в цените за закупуване на къща се отчита и в Кипър, Китай, Дубай, Полша, Словения, Сингапур, Италия и Франция.

Данните сочат още, че в България се забелязва ръст в цената на жилищните имоти от 1.2 %.