Пазарът на имоти ще бъде пряко засегнат от кризата в САЩ основно в два сегмента - големите проекти, които се финансират от институционални инвеститори, и ваканционните имоти, става ясно от редовния доклад на Industry Watch.

Ръстът на жилищните кредити в България към края на януари 2008 г. се забави, но въпреки това остава относително висок (62% годишно) на фона на отчитаните темпове в еврозоната например, където ипотечните кредити нарастват с много по-ниски темпове (7.1% годишно).

Просрочените жилищни кредити продължиха да нарастват като абсолютен размер и през януари, но анализаторите не считат, че българските банки са навлезли активно в сегмента на високорисковите кредитополучатели.

Растежът на годишна база на новите разрешения за жилищно строителство за четвъртото тримесечие на 2007 г. се забави. Делът на жилищното строителство (като РЗП) в новите разрешения за строеж се свива до около 54%.

Средните наеми на масовите двустайни апартаменти в София нараснаха с около 4% за периода март 2008 г. - декември 2007 г., а на тристайните в престижните райони - с около 6.4%. Въпреки това обаче, заради по-бързото нарастване на продажните цени, сроковете за „изплащане" (цена/наем) се удължиха до 188 и 234 месеца. Възвръщаемостта на инвестицията в българска жилищна собственост остава по-силно зависима от промените в продажната цена (и възможността за евентуална капиталова печалба), отколкото от доходността от отдаване под наем.

Фундаменталните фактори, влияещи най-силно на цените на жилищата в средносрочен план (до 2012 г.), остават относително позитивни - доходите на заетите ще растат с изпреварващ темп поради растяща заетост и повишена производителност, чуждите инвестиции в недвижими имоти ще забавят растежа си, а жилищният кредит ще продължи да нараства с изпреварващи темпове, докато коефициентът на проникване се изравни с този в страните от еврозоната.

Без отчитане на риска от голям външен шок, водещ до значителен изходящ капиталов поток от България (т.е. масови разпродажби), те поддържат прогноза за средногодишен ръст на цените от 13-14% за следващите 5 години.