Пазарът на имоти ще бъде пряко засегнат от кризата в САЩ основно в два сегмента - големите проекти, които се финансират от институционални инвеститори, и ваканционните имоти, става ясно от редовния доклад на Industry Watch.
Ръстът на жилищните кредити в България към края на януари 2008 г. се забави, но въпреки това остава относително висок (62% годишно) на фона на отчитаните темпове в еврозоната например, където ипотечните кредити нарастват с много по-ниски темпове (7.1% годишно).
Просрочените жилищни кредити продължиха да нарастват като абсолютен размер и през януари, но анализаторите не считат, че българските банки са навлезли активно в сегмента на високорисковите кредитополучатели.
Растежът на годишна база на новите разрешения за жилищно строителство за четвъртото тримесечие на 2007 г. се забави. Делът на жилищното строителство (като РЗП) в новите разрешения за строеж се свива до около 54%.
Средните наеми на масовите двустайни апартаменти в София нараснаха с около 4% за периода март 2008 г. - декември 2007 г., а на тристайните в престижните райони - с около 6.4%. Въпреки това обаче, заради по-бързото нарастване на продажните цени, сроковете за „изплащане" (цена/наем) се удължиха до 188 и 234 месеца. Възвръщаемостта на инвестицията в българска жилищна собственост остава по-силно зависима от промените в продажната цена (и възможността за евентуална капиталова печалба), отколкото от доходността от отдаване под наем.
Фундаменталните фактори, влияещи най-силно на цените на жилищата в средносрочен план (до 2012 г.), остават относително позитивни - доходите на заетите ще растат с изпреварващ темп поради растяща заетост и повишена производителност, чуждите инвестиции в недвижими имоти ще забавят растежа си, а жилищният кредит ще продължи да нараства с изпреварващи темпове, докато коефициентът на проникване се изравни с този в страните от еврозоната.
Без отчитане на риска от голям външен шок, водещ до значителен изходящ капиталов поток от България (т.е. масови разпродажби), те поддържат прогноза за средногодишен ръст на цените от 13-14% за следващите 5 години.
nk
на 21.03.2008 в 15:57:15 #19Борис: специално за ситуацията в България отговорите на въпроса ти са няколко. Обърни внимание цените на кои имоти скачат - на тези в големите градове. Има масова миграция особено на млади хора от малките населени места към големите градове. Виж Варна - всяка година расте с 40-50 хиляди души реално, тези хора искат да живеят в жилища и затова жилищата там вървят. Но можеш да си купиш къща на село на 100 км от Варна за 2000 евро... Друга причина е че милион и кусур емигранти забелязват западния модел на "Имотната стълбица" (The property ladder). Идеята е че жилището/жилищата е най-добрата инвестиция, тъй като е нещо което ти е нужно и така или иначе поддържаш, пази си стойността, така че като млад си купуваш апартаментче, като го изплатиш (5-10 години в нормалния свят със средни доходи) го даваш под наем и се местиш в голяма къща която изплащаш (изцяло или отчасти) с наема от апартаментчето, и т.н. нагоре по стълбичката колкото ти стигнат силите. Накрая на живота си като се пенсионираш продаваш всичко, купуваш каквото и където ти е нужно така че да ти остане прилична сума и живееш от лихвите... Поне в Англия това им е пенсията, ако разчитат на държавната пенсия щяха да са по-зле и от БГ пенсионери. Та емигрантите си инвестират париците в жилища в БГ... а те са (сме) много... Това са за мен основните разлики между пазара на нормална стока и БГ имотния пазар.
boris
на 21.03.2008 в 10:04:35 #18Някой ще ми обясни ли защо цената на имотите трябва да расте? Освен в случайте когато една държава има лавинообразно увеличаване на населението, а нови жилища се строят все по-малко и по-малко от година на година? това ми е интересно. В Сащ се заговори направо за катастрофа когато цената на жилищата започна да пада, а защо? Те са стока и е нормално в един момент да вървят нагоре а после надолу, като всички други стоки имат "падове" и "върхове". И ако БВП на една икономика е основан от високите цени на една единствена стока, то просто тази икономика е много зле. Дайте ми компетентентен икономически отговор, .Господа икономисти, моля! Теорите на конспирацията ги знам
finance
на 21.03.2008 в 09:53:35 #17Няколко са причините да не се спука балона на пазара за неджими имоти: 1. Инвеститорите не са рационални и не знаят как да оценяват възвращаемостта от проектите. Вместо да гледат нетната сегашна стойност (Net Present Value), те гледат очакваната печалба. С други думи държат цената висока и си чакат печалбата. 2. Голяма част от инвестициите са направени с пари които се перат и не подлежат на връщане. 3. Част от заемите още не са в падеж и нерационалните инвеститори просто плащат лихвите защото вярват в печалбите си. 4. Част от инвеститорите приравняват печалбата до брутната печалба и не виждат по далече от нея. 5. Част от заемите се погасяват с пари от чужбина които отново са черни пари. 6. Част от фирмите не намаляват цените защото собствениците им държат на криво разбрания си имидж в техните среди. 7. Част от заемите се погасяват с пари от други проекти или с нови заеми. Ваканционните имоти вече са ясни. Въпросът е ще паднат ли цените на жилищата или само ще се забави нарастването на цените или от двете по малко. Най-вероятно от двете по малко в различните сегменти. Ще има и незавършени проекти. И това ще се случи плавно до края на годината и началото на следващата. Другите фундаментални фактори - като растеж на доходите, частични чужди инвестиции, инфлацията ще направят процеса не толкова ясен и отчетлив.
bulgAR
на 21.03.2008 в 06:47:49 #16Съвременното робство е икономическо.Евреите са заробили,целия свят с отпускане на заеми.Схемата която много отдавна се прилага в "демократичните" (заробените от евреите държави е много проста и работи безотказно.Първо се раздуват цените до небесата с пропаганда по средствата за масова информация и същевременно еврейските банки отпускат заеми при много изгодни условия.Веднъж сглупил да вземеш заем и да купиш апартамент,на който реалната цена е 10 пъти по-ниска,ти доброволно ставаш роб еврейската финансова система.Когато достатъчно глупаци вземат заеми,тогава банките повишават лихвенният процент по заемите поради последвалата инфлация.Да ви е честито новото робство.
inuit
на 21.03.2008 в 01:20:58 #15и деца на партийни секретари
inuit
на 21.03.2008 в 01:03:32 #14А дано се издъни и срути тая скапана куха пирамида и да престанат да осират държавичката разни питекантропи и довчерашни свинари ,ветеринари и т.под.уражайци-текезари
diamond
на 20.03.2008 в 21:45:29 #13Господа, скоро балона ще се спука.Глупави банкери , дават заеми на глупави клиенти и хитри брокери лапат добри комисионни.От цялата схема печеливши са брокерите.Те не носят никаква отговорност за нищо.Лъжат, мажат само да се докопат до сделка и да приберат комисионното.В момента на техните упорити лъжи се задържа пазара.Това свръх предлагане , на свръх високи цени не е нормално. Много скоро хората които купуват за да продадат по скъпо, ще разберат че тавана е стигнат отдавна, нама да могат да си изплащат кредитите и ще фалират т.е. губят всичко и спират да плащат.Банкерите ще се хванат за главата че банките им започват да губят.Но тях не ги мислете защото техните джобове са добре натъпкани през тези няколко години.Брокерите ще вдигат рамене и ще казват: От къде можех да зная? Ще загубят банките и всички тези които взеха кредити и послушаха това най паразитно племе - брокерите да инвестират в имоти. Това е първата стъпка която вече чука на вратата. Втората е , да се започне събарянето на това хищническо и безумно строителство .Без да се мисли се унищожиха всички курорти и много градове.
Dimitar
на 20.03.2008 в 21:21:09 #12"Чуждестранните инвестиции в областта на търговията с недвижими имоти и строителството ще намалеят, прогнозира председателят на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев днес. Има задъхване на пазара с недвижимости, посочи той. Според данни на камарата в Банско има 20 000 непродадени апартаменти, а по морето техният брой е над 200 000. За тези апартаменти има задължения и ако не се продадат можем да очакваме серия фалити, коментира Данев." http://news.expert.bg/n152494/
Dimitar
на 20.03.2008 в 21:03:04 #11Моите очаквания са 50% както на имотния така и на борсовия пазар
mc solaar
на 20.03.2008 в 20:53:21 #10Неделчо,не се прави на неразбиращ ти ни говориш за класически случаи ,по учебник а в България цените не се диктуват от пазара, а от мафията а тя не чака да продаде апартамент за да си купи хляб
Неделчо Съботинов
на 20.03.2008 в 18:50:09 #9Това е интересна статистика. Ако наистина има общо 220 000 непродадени апартамента по средна цена 60 000 евро, значи имаме чакащи апартаменти на обща стойност близо 13 млрд. евро или малко над 25 млрд. лв. Добре, това не е ли достататъчен критичен масив да се срине цената? Половината от тези пари трябва да се връщат на банките. П.С. Какви са очакванията ви за спукването на "балона"? С колко процента трябва да паднат цените на имотите (средно), за да говорим за срив на пазара?
Dimitar
на 20.03.2008 в 18:24:57 #8Миналата седмица излезе статистика, че в Банско има 20 000 непродадени апартамента, а по черноморието са 200 000.
Неделчо Съботинов
на 20.03.2008 в 16:57:17 #7Да ясно ми е това, моя познат строи с 300% печалба в момента, това през последните години явно е било нормално. Аз не мога да си обясня защо след като няма един продаден апартамент в Банско, Боровец и по морските курорти, цените стоят на такива високи нива. Банките си изискват кредитите за строителство, а откъде предприемачите намират пари да връщат главниците и лихвите, след като нямат продажби. Икономист съм и знам, че когато няма търсене цените не търпят високо ниво и търсят точката на еквилибриума (изравняване) в това ниво, в което ще се появят клиенти. Пак питам, как успяват толкова време стотици и хиляди строители да не продават нищо и да поддържат високите цени, защо поне един не слезе под психологическото ниво от 1000 евро на квадрат?
Мишо
на 20.03.2008 в 16:56:03 #6Тоя пък все е ебати компетента, деба. В застой е продажбата на имоти по Черноморието и в планинските ни курорти. Бърза разходка из Слънчев бряг, Несебър, Банско и другите курорти показва, че през 200 метра се вижда надпис "for sale", то това сигурно щото има огромно търсене, или аз греша? А цените не са почнали да падат главоломно, щото макар и трудно, все още успяват да прилъжат клиенти на цена около 1000 евро квадрата, а когато все още могат макар и изключително трудно да държат тази цена, защо да я смъкват? Това разбира се няма да е вечно. И относно имотите ново строителство - 2 жилища си купихме нашето семейство ново строителство без никакви проблеми, а предлагането беше огромно във всевъзможни квартали (крайните софийски квартали дори не сме ги гледали). Ако си търсиш имот ново строителство - отваряш имот.бг, задаваш критерии и излизат един куп резултати. Ново строителство можеш да си купиш без никакви проблеми - предлагането е меко казано огромно, виж, ако искаш готово жилище в кооперация на 30-40 години, особено в престижни квартали, или в центъра - мисията е почти невъзможна.
Неделчо Съботинов
на 20.03.2008 в 16:18:19 #5На Стоичков доколкото си спомням и в Тамплиер на Банско му подариха апартамент преди няколко години, когато все още търсенето беше силно. Имам познат, който строи СПА хотел и апартаменти във Вършец, от него знам, че продажбите вървят безпроблемно при цена от 1300 евро на квадрат (цена на завършен апартамент). Освен това си мисля, че офис сградите, логистичните и складовите помещения са с добро поле за развитие. Имам въпрос към брокерите. Защо след като положението е цитирам "ОТЧАЙВАЩО" на пазара на ваканционни имоти, тогава защо масово апартаманетите вървят по 1200 - 1500, че и на горе евро на квадрат. Все си мислех, че ако няма клиенти цените трябваше да падат, а не да стоят високо? Греша ли?
kaily
на 20.03.2008 в 16:07:06 #4Аз съм брокер и дай да ти намерим апартамент в сгради и пред завършване. Ти кой знае какво гледаш и кой знае каква цена искаш, че си намериш само апартаменти на дупки.
Бай Линко
на 20.03.2008 в 16:04:54 #3Неделчо, за какъв застой говориш?????????????????????????? Брокерите не са продавали ваканционни имоти вече месеци. И сами почват да натискат собствениците и строителните фирми да свалят цените, за да има поне сделки. Явно си далеч от бизнеса, но да ти кажа - на пазара на ваканционни имоти цари ОТЧАЯНИЕ. Не знам дали тази криза ще обхване и жилищните имоти, но за това че на пазара на ваканционни имоти има криза, КОЯТО РАСТЕ ГЛАВОЛОМНО - сигурен съм и си залагам заплатата (солидна 4цифрена сума) за това. Ако си навит - можем да спретнем един облог през нотариус (ще проверя доколко е законно). Щом братя Диневи стигнаха дотам да подарят апартамент на Пърдичков.... А те не са глупави хора, за да направят такава отчаяна стъпка, значи нещо има.
Неделчо Съботинов
на 20.03.2008 в 15:51:57 #2А защо тогава не мога да открия апартамент в новострояща се сграда, която е завършена поне на първи етаж. Проверявам периодично за апартаменти тъй като смятам, че качественото и луксозно строителство от 1200 - 1500 евро на квадрат в хубави квартали и комуникации има бъдеще. Явно не само аз смятам така, тъй като трябва да капарирам апартамента още докато сградата е на изкоп иначе после не остава. Според мен спад на цените скоро не може да се очаква, но определено ще има застой в някой определени сектори на недвижимите имоти като ваканционното строителство в преекспонираните Банско-Разлог, Боровец-Костенец, Бяла-Обзор-Влас-Съни Бийч-Несебър-Поморие-Бургас (това вече е май мегаполис), просто защото не бе преценено какви са реалните условия. Иначе със слабото представяне на фондовата ни борса и липсата на добра инвестиция на други места, секторът на недвижимите имоти ще продължи да поема капиталовложения. Пак казвам - качественото строителство в големите градове винаги ще държи цена. Пример: Във Великобритания и САЩ има имотни криза, но къщите и апартаментите в Ню Йорк и Лондон продължават да се покачват.
Икономик Гърл
на 20.03.2008 в 15:36:19 #1Тук брокерите на недвижими имоти пак са пуснали дългите си пипала. Не няма да засегне ваканционните имоти, а ще засегне целия балон на недвижимия сектор в България, който някои неправомерно си позволяват да наричат част от българската индустрия. За тях ще бъде добре да проверят в учебниците какво по-точно е индустрия. Истината обаче е такава, че икономиката на страната в момента зависи от жилищната мафия, и ако балонът се спука дефицитът по текущата сметка на България така ще нарастне, че ..направо ще избухне..в отрицателните граници. Това е причината поради която този балон все още се подкрепя. А иначе платените статии като няма жилища, или цените се качват са чиста проба спекулация, защото реално на този пазар в момента брокерите се чудят как да примамят клиенти..направо молят... за да закачат риби на въдицата.