Мечта на милиони- слънчева къщичка до морето в Испания. Хора от цяла Европа, а и от други континенти, инвестираха в крайбрежни вили и апартаменти.

Само че испанското правителство смята да прочисти своята бетонирана крайбрежна ивица, след като десетилетия наред занемаряваше проблема. Така много мечти могат да се превърнат в пясъчни кули - пише автор на Associated Press.

Съответният закон бе приет през 1988 г., но досега правителствата си затваряха очите за него. Само че Социалистическата партия реши да форсира „крайбрежната публична собственост" - ивицата земя около брега на морето. В следствие на това хиляди собственици на апартаменти и вили ще бъдат лишени от имотите, които са си закупили.

„Изневиделица ни казаха, че къщата, която притежаваме вече повече от 30 години, вече не е наша" - оплаква се 59 годишен британец, живеещ в Ла Касба, комплекс край брега на морето в източна Испания. „Къщата беше построена законно, но сега ни казват, че можем да живеем в нея докато умрем, но не да я оставим на децата си".

В условията на ипотечната, банкова и имотна криза в САЩ, страхът от загуба на крайбрежните вили се отразява много неблагоприятно на пазара на имоти в Испания. В Европейския парламент дори се лобира за натиск върху Испания срещу събарянето на крайбрежните вили.

През януари бе формирана протестна група срещу испанския „крайбрежен закон", която вече наброявала 20,000 души, по данни на нейни членове. Общият брой на засегнатите - собственици на вили и апартаменти - може да достигне половин милион души. Повечето са испанци, но има и много чужденци.

Говорителят на групата и адвокат на мнозина от засегнатите твърди, че това е най-голямото насилие върху частната собственост в съвременната история на Испания.

В най-добрия за собствениците сценарий им се дава 60 годишна концесия да живеят в имота си или да развиват там бизнеса си. Мнозина обаче са заплашвани с директно разрушаване на жилището.

Правителството на Испания твърди, че тези протести са преувеличени и държи на ангажимента си към опазване крайбрежието на страната. „Приемаме закона сериозно" - казва директорът, отговарящ за крайбрежията в испанското екологично министерство. „Предишните правителства не считаха това за важно, докато ние го превърнахме в приоритет".

Правителството в момента завършва процеса, прокарващ разделителната линия на държавната собственост по дългата близо 5,000 км. испанска брегова ивица, където не може да има частни имоти.

Ще се инвестират около 5 млрд. евро за укрепване и поправки на държавното крайбрежие от 22 милиона квадратни метра. Част от тази сума е предвидена за собствениците на жилища, които според закона от 1988 не могат да продадат имотите си на частник, но само на държавата.

Оказва се, че много хора са от „лошата страна на линията". Чуха се също и упреци, че правителството тегли чертата селективно, отнемайки собствеността на частни лица, но заобикаляйки големите курорти.

Но курортите също са потърпевши. Пример е петзвездният огромен Sidi, собствениците на който миналия декември разбраха, че трябва да си ходят - хотелът е бил построен върху охраняваните от закона от 1988 г. дюни. Все пак им бе предложена 60 годишна оперативна концесия, след която обаче те трябва да предадат собствеността в ръцете на държавата.

От идването на власт на социалистите през 2004 г., 1,300 крайбрежни строежа са били разрушени. Много от тях са били построени без никакво разрешително. От екоминистерството отричат, че правителството предвижда масови разрушения или незабавна национализация. Освен някои извънредни случаи, хората ще могат да продължат да работят и да живеят в къщите си край морето публична собственост.

Противниците на идеята за прочистване на крайбрежието изтъкват, че негативният ефект върху туристическия и строителния сектор в Испания ще бъде огромен.

Но надали точно този закон е спънката за имотния сектор в Испания. Асоциацията на строителите и брокерите през февруари съобщи, че в южната провинция Малага продажбите на ваканционни имоти през 2007 г. са спаднали с близо 50%. Причина са корупционните скандали в сектора недвижими имоти, в които къщите са строени с лицензи, получавани чрез подкупи.

Масовият туризъм и неограниченото строителство превърнаха испанското крайбрежие от границата с Франция до отвъд Гибралтар в непрекъсната бетонна маса. Около 40% от испанското крайбрежие е застроено, почти 70% от плажовете са заобградени със сгради. В много случаи градовете са заобикаляли регулациите за планиране и са издавали лицензи в замяна на подкупи.

Ръководител на екологична група във Валенсия обяснява: „Политиката тогава беше ‘парите днес, забрави за утре'".

Испания е туристическа дестинация номер две в света. Тя е най-популярния избор за жителите на Северна Европа, които търсят да си купят втори дом.

Според повечето анализатори натискът за прочистване на крайбрежието неслучайно следва скандала за имотни измами в Коста дел Сол в размер на 2.4 млрд. евро през 2006 г., осъдени бяха 80 души.

Има и по-далновидни брокери на недвижими имоти, които оценяват прочистването и разхубавяването на бреговата ивица като положително за техния бизнес. Следният пример: на два плажа в южната провинция Мурсия стоят скелетите на чудовищни незавършени сгради с апартаменти, започнати нелегално. Те отпъждат хората, които искат да си купят имот някъде в околността. „Хората оценяват, като видят някоя грозотия съборена. Правителството не прави достатъчно".