Челтнъм далеч не е от най-популярните британски градове. Известен най-вече с минералните си извори и красивата си природа, той е предпочитано място за почивка и балнео туризъм от британците през последните 4 века.
Ваканционното курортно градче в Югозападна Англия, където живеят едва 117 500 души, се откроява с разнообразни забавления и активен нощен живот. Колоритът му се допълва от ежегодни културни фестивали и традиционните конни надбягвания.
Макар да не може да се мери с много по-големите и бизнес активни Лондон, Манчестър, Бирмингам и Йорк, именно Челтнъм е градът с най-бързо растящите цени на жищата в страната.
Имотите в градчето поскъпват с 13% през 2017 г., което е почти 5 пъти над средното увеличение в кралството (2.7%). Средната цена на къща в града се увеличава с над 36 000 паунда, достигайки 313 150 паунда.
Източник: Halifax
Два неголеми града на южния бряг - Борнмът и Брайтън, където цените на жилищата се качват с повече от 11%, са следващите най-бързо растящи имотни пазари на Острова. В тях живеят между 200 000 и 300 000 души и също са известни най-вече като туристически дестинации.
Хъдърсфийлд в Йоркшир също се нареди сред първите 10 с ръст от 9.3%, докато Суонзи отбеляза най-големия скок от всички области в Уелс, с ръст на имотите от 7.7% до 165 000 паунда.
За разлика от 2016 г. "най-добрите представящите се имотни пазари не са тези в Лондон и на югоизток", посочва изпълнителният директор на британската банка Halifax Ръсел Галей.
Ръстът на цените на жилищата се забави през изминалата година, като този в традиционния лидер Лондон е особено слаб, заради забавящата се икономика, бавно растящи доходи и натиск върху потребителите след гласуването за напускане на Европейския съюз.
Ситуацията едва ли ще се подобри скоро, а тенденциите вероятно ще се запазят и през 2018 г.
Цените в британската столица растат най-бързо в източния квартал на Нюхам, който отчита 10% увеличение през 2017 г.
Две от трите области с най-голям спад са в Шотландия - Пърт и Пейзли. Общо 13 града завършиха годината с по-ниски цени.
"Като цяло цените на имотите в тези райони са ограничени от по-ниските нива на заетост или относително по-слабите икономически условия в сравнение с тези, които отбелязват растеж на цените на жилищата", каза Галей.