Мога да ви успокоя - НДК няма да се продава. Това заяви министърът на културата Вежди Рашидов пред журналисти.
Според министъра на културата, за момента нищо не е решено и преговорите продължават, съобщава агенция „Фокус".

По повод единствения дворец на културата от КНСБ заявиха, че България има нужда от него.
Имало е и други опити за приватизация на НДК, казва директорът на комплекса  Христо Друмев.

Настоящият статут на Националния дворец на културата е придобит през 2000 г., и той е " публична държавна собственост", обясни Христов пред БНР. Дотогава, според него, постоянно е имало опити за откъсване на части от НДК.

Има и осъществена приватизация на някои части от комплекса: "Ние все пак успяхме да запазим ядрото-двете сгради-националният дворец и административната сграда", каза Друмев.

Той разказа, че през 1997 г. са се появили хора, които са притискали ръководството да направи РМД. Друмев поздрави министърът на културата Вежди Рашидов за неговото становище, че няма да позволи да се приватизира НДК.

"Кой ще дойде да купи НДК и да даде 2 млрд. евро или лева, след като не може да му се смени профилът", попита Друмев. Той допълни, че приходите, които са необходими, за да съществува НДК са между 27 000 и 28 000 лв. на ден.

Според директора на НДК всяка година държавата получава 3 млн. лв. данъци от двореца на културата. Друмев каза, че го обнадеждават многото телефонни обаждания от хора, които са казали, че ще защитят двореца, дори и ако се наложи с жива верига.