Апартамент в Южната част на града се продава на цена между 9 000 и 10 200 долара за кв. метър, цена която може да се срещне единствено в най-развитите световни градове.
Така по цени на недвижимите имоти Мумбай отстъпва единствено на градове, като Лондон, Ню Йорк, Москва, Хонг Конг, Токио и Сингапур.
Цените на недвижимите имоти в останалите части на Индия, обаче, са значително по-ниски, като например в Ню Делхи, административната столица на бързоразвиващата се страна, цените на апартаментите варират между 2 000 и 3 000 долара за кв. м.
В Бангалон, която е "силициевата долина" за Индия цените на недвижимите имоти също са значително по-ниски, като са в диапазона между 950 и 2 000 долара за кв. м.
Анализатори определят цените на недвижимите имоти в Мумбай, като неразумно високи в страна с брутен вътрешен продукт на човек от населението от едва 770 долара за изминалата година.
Цените на недвижимите имоти в Индия се радват на изключителен ръст през последните няколко години, подкрепени от бурното развитие на индийската икономика и значителните инвестиции в страната от страна на чуждестранни компании изнасящи бизнеса си към страната.
В същото време в Индия се наблюдава и значително преселение към големите градове от вътрешността на страната.
Високото търсене на качествени жилища, на фона на по-бавния ръст в предлагането им на пазара е и сред основните причини за силното повишение в цените на недвижимите имоти в страната.
На фона на високите цени на жилищата в страната обаче, нивата на наемите изостават значително, поради контрола върху тях. Въпреки, че подобни ограничителни закони са в процес на отмяна, те все още действат.
Въпреки, че цените на наемите в Мумбай са високи при нива от 8 000 - 10 000 долара месечно, доходността от отдаването под наем е ниска и възлиза на едва от 3 до 4.7% на годишна база, поради високите цени на недвижимата собственост.
В Делхи, максималната годишна възвръщаемост от наеми е фиксирана при 10% от разходите за строителството на недвижимия имот.
Новите и по-малки жилища в Ню Делхи са със средно ниво на възвръщаемост от 8.4% на годишна база.
Високи са и транзакционните разходи в Индия при покупка на имот, като те възлизат средно на между 7.5 до 17% от стойността на имота.
Статията е заимствана от бизнес-сайта Profit.bg
Неделчо Съботинов
на 26.06.2007 в 11:53:20 #1Колега от 1995 г. не съществува град Бомбай, има един който е Финансова столица на Индия и се казва Мумбай (както пише в статията). Админстративният град е Ню Делхи.