България е една от 5-те страни на Стария континент, които демонстрират осезаемо по-висока активност през настоящата година спрямо 2010 г. Италия, Португалия, Холандия и Румъния са другите 4 държави, чийто пазар е отчел чувствително подобрение. Данните са част от годишния анализ на консултантската компания, специализирана в областта на жилищните имоти, ERA България.
„В предходните години страната демонстрира значителен спад както в ценовите нива, така и в броя на сключените сделки. От началото на 2011 г. обаче тя е сред най-добре възстановяващите се европейски държави. Продажбите демонстрират ръст, макар цените да продължават да отчитат слаб спад в рамките на около 6% на годишна база. Драстични промени на пазара в близко бъдеще все пак не се очакват", коментира Теодора Димитрова, изпълнителен директор на ERA България.
По данни на компанията новопостроените сгради в столицата са намалели през последната година. Предлагането в провинцията обаче остава изключително разнообразно, което прави българския пазар на имоти един от най-динамичните в Европа.
Според доклада на ERA България 38% от сделките се финансират от продажби на други имоти, а с кредит - около 34% от покупките. Около 28% от купувачите пък използват други източници на средства за покупка на жилище.
Европейските страни демонстрират някои ключови различия по отношение на пазара на недвижимости, показва още проучването. Някои европейски икономики и съответно техните жилищни пазари продължават да се влошават, докато други непоколебимо устояват на кризата. Слаба бе годината за пазарите в Кипър, Чехия, Гърция, Ирландия. Продажбите в Кипър от началото на годината бяха с 6% по-малко отколкото през предходната година. За Гърция годината бе изключително трудна и все още няма признаци за промяна. Наблюдава се спад в продажбите от 60% в сравнение с пика през 2007 г., като предлагането продължава да се увеличава, а търсенето да отслабва.
Същевременно други европейски пазари отчетоха коренно различни резултати. Австрия, Германия и Швейцария продължиха своята тенденция на постоянен, макар и скромен растеж през 2010 и 2011 година. Като цяло състоянието на пазара в тези страни не претърпява значими промени през последните 8 години. Други европейски страни обаче се радват на изключителен прогрес и устойчивост - Франция, Люксембург, Белгия, Турция и Швеция.
През 2010 г. във Франция бе постигнато значително увеличение от над 20% и в броя на регистрираните сделки, и в ценовите равнища на жилищните имоти, като тази положителна тенденция, макар с по-бавни темпове, се запазва и през 2011 г. Люксембург следва френските тенденции що се отнася до броя на сделките и ценовите равнища. Белгия се доказа в Европа като страна със стабилен и последователен жилищен пазар що се отнася до постепенното и стабилно увеличаване на цените за последните 8 години, като единствено през 2009 г. се усети спад в броя на регистрираните сделки. Ръст демонстрира и съседната ни Турция с 18% ръст на сключените сделки и 2% покачване на ценовите нива.
Октомври бе месецът, в който всяка събота потенциални купувачи имаха възможността да посещават различни жилища във всички градове на страната, в които има офис на ERA България. Според експертите от компанията този метод дава възможност и на купувачи, и на продавачи, да придобият по-добра и по-реална представа за нагласите на другата страна и за условията, при които се сключват реални сделки.
В условията на криза и стагнация на пазара на жилища от ERA България отчитат висока активност на сделките по време на дните на отворените врати - 50% от жилищата, участвали в кампанията са били продадени. Това не е учудващо, тъй като отварянето на един имот и възможността за динамични и директни срещи между купувачи и продавачи бързо разсейва съмненията им за това коя е най-изгодната за тях сделка, смятат от ERA България.