Санкт Петербург, Самара и Воронеж се оказаха единствените милионни градове в Русия, където жилищата на вторичния пазар са по-скъпи, отколкото на първичния. Това е необичайна ситуация, тъй като в огромната част от големите градове на страната, цените на новите сгради отдавна изпреварват тези на вторичния пазар, пише "Российская газета", позовавайки се на резултатите от национално проучване.

Така, в Самара, жилищата на вторичния пазар са с 12% по-скъпи, отколкото тези в новите сгради. В Санкт Петербург разликата в цената между "старите" и новопостроените жилища е 9%. Освен това, в северната столица през изминалата година недвижимите имоти на първичния пазар са поскъпнали с 23%, а в сегмента на вторичния пазар - с 25%. Във Воронеж разликата в цената между първичния и вторичния пазар на жилища е 2% в полза на последния, като при това през цялата минала година, новите сгради в града са поскъпвали по-бързо от "старите" жилища.

Това странно положение с цените на първичния и вторичния пазар, анализатори обясняват със състоянието на самите сгради в посочените три големи градове.

В Санкт Петербург има много апартаменти на вторичния пазар от категория, както се казва, "над средната". Жилищното строителство в града е активно от много години. Следователно значителен дял от вторичния жилищен фонд, пуснат за продажба, е от така наречените "нови вторични жилища" - това са апартаменти в сгради, построени преди 3-5 години. Там вече са направени ремонти, инфраструктурата е готова, така че такива жилища се оценяват високо от купувачите. Освен това, те поддържат "летвата" на високи цени и на апартаменти в относително евтини сгради, но намиращи се на добри локации в града.

В същото време, в другите големи градове в Русия ситуацията е диаметрално противоположна. Например, в Сочи апартаментите в нови сгради са с 49% по-скъпи, отколкото жилищата на вторичния пазар, като новите апартаменти поскъпват значително по-бързо. В Омск през миналата година цената на новите жилища се е повишила с 57%, докато на вторичния жилищен сегмент поскъпването е с 30%. И сега там "квадратът" жилищна площ в новопостроените сгради се продава с 39% по-скъпо, отколкото в сегмента на "старите" жилища.

Най-скъпият за живеене град в Русия не е Москва, а градче в Чукотка

Най-скъпият за живеене град в Русия не е Москва, а градче в Чукотка

Москва се оказа след първите 10 градове в Русия, по цени на основните потребителски стоки и услуги