Жилищата в САЩ са станали толкова недостъпни, че на банките вече не им изгоднo да отпускат ипотеки. Някои дори са на загуба от всеки жилиошещшен наем, който са отпуснали на клиент. През миналата година независимите ипотечни банки и ипотечните дъщерни дружества са загубили средно по 301 долара за всяка ипотека, която са финансирали. Това се казва се казва в доклад на Асоциация на ипотечните банкери, цитиран от Business Insider.

Това представлява 113% намаление от миналогодишната средна печелба от 2339 долара на ипотека и е първият път, когато банките отчитат отрицателни печалби за финансиране на жилищни заеми, откакто Асоциацията започва да следи данните през 2008 г.

Едно от обясненията, на които се дължи тази ситуация е спадът в жилищната активност, коментира Марина Уолш, експерт на Асоциацията. Потенциалните купувачи се въздържат, защото като лихвите по ипотечните кредити се движат близо до 20-годишен връх, а ограниченото предлагане на жилища държи и цените на имотите доста високи.

Имотни сривове: Продажбите на жилища удариха 40-годишно дъно в Нова Зеландия

Имотни сривове: Продажбите на жилища удариха 40-годишно дъно в Нова Зеландия

Спадът е 33% в рамките на година

Всяка от банките и ипотечни компании е финансирала средно по 2,6 милиарда долара заеми през 2022 г., приблизително два пъти по-малко сумата миналата година - 5 милиарда долара.

Междувременно разходите за финансиране на заем се повишават. Банките и ипотечните компании са похарчили средно 10 624 долара за финансиране на всеки един жилищен заем през 2022 г., което представлява 23% увеличение на разходите спрямо 2021 г.

"Бързото покачване на лихвените проценти по ипотечните кредити за сравнително кратък период от време, плюс изключително ниското жилишно предлагане са причините обемът както на покупките, така и на рефинансирането да се свиват, смята Уолш.

Връщане в 2009-а: един от най-големите имотни пазари в света потъва

Връщане в 2009-а: един от най-големите имотни пазари в света потъва

Жилищният пазар започна да се срива, след като Фед повиши лихвените проценти

Някои експерти миналата година предупредиха, че жилищният пазар в САЩ може да претърпи огромна корекция, защото свиващото се търсене води до спад в цените на жилищата.

Цените на жилищата може да паднат с 9% тази година, според член на Асоциацията. Други експерти прогнозираха по-лека корекция, като според икономист от Националната асоциация на брокерите например прогнозира, че цените вече са достигнали дъното и пазарът ще тръгне към възстановяване.