Към 16.00 часа избирателната активност на местния референдум в Генерал Тошево е 45.16%, съобщи Фокус.
От Общинската избирателна комисия - Генерал Тошево посочват, че към 13.30 часа правото на вот са упражнили приблизително около 6 000 души. Най-висока е активността в град Генерал Тошево.
Припомняме, въпросът на местния референдум е: "Против ли сте Община Генерал Тошево чрез Общинския съвет или кмета на Общината да одобрява устройствени планове, определящи територии за проучване, добив, преработка на следните подземни богатства: нефт, природен газ, твърди горива, минни отпадъци?"
Припомняме и че референдумът се инициира по предложение на кмета на общината Валентин Димитров. Още в средата на месец октомври той заяви, че възнамерява да инициира местно допитване, което да покаже дали хората искат добива на природен газ в района.
До провеждането на референдум се стигна, след като местните жители организираха многобройни протести срещу инвестиционното предложение за проучвания и добив на природен газ. Най-недоволни от намерението за добив на газ в района са земеделците.
Към момента няма информация за постъпили сигнали за нарушения. Гласуването продължава до 20 часа.
Жителите на региона ще могат да гласуват в 47 секции в 42 населени места в община Генерал Тошево. Право на глас имат над 12 000 души.
За жителите на селата Краище, Вичово, Лозница и Узово е осигурен транспорт до избирателните секции, така че да могат да упражнят правото си на глас в определеното от тях населено място.
friend
на 17.12.2017 в 22:17:09 #5Дадада 1 ДО "friend"! "Тук не се казва, че става въпрос за обикновен, а не за шистов газ."–Какво казваш с това изречение??? --------------------------- Аз не сам проятел на Овергаз, а даже обратното., но това е друг въпрос. Разрешението дадено от МС е за "търсене и проучване за добив на нефт и газ". Никъде не пише за "шистов газ". Не пише и за "газ от въглищата". Добивът е за конвенционален газ, а какво е това, преди да казваш "не" - прочети и питай..... или се образовай.
dadada1
на 17.12.2017 в 18:58:43 #4ДО "friend"! "Тук не се казва, че става въпрос за обикновен, а не за шистов газ."–Какво казваш с това изречение??? Не разбрах смисъла, щото е написано като в ОВОС-а - нищо точно, ясно и разбираемо! Май си от хората на Сашо дет съди държавата за 330 млн. евра, а сега иска концесия!!! Кат са толкоз сигурни да вземат да платят предварително тез 30млд. м3 газ ! НЯМА газ за нормално добиване! Продажници! Майките ви знаят ли с какви глупости се занимавате? -Продажници!
friend
на 17.12.2017 в 18:20:44 #3Има иоще нещо. Тук не се казва, че става въпрос за обикновен, а не за шистов газ. Не се казват и ползите, които ще получи общината,атова е 50% от концесионната такса!!!! За сравнение ще ти кажа, че ако се опиташ да закриеш златодобива в Челопеч и Асарел, местните хора ще те убият с камъни.
friend
на 17.12.2017 в 18:16:11 #2Легален Всичко това дето си написал не отговаря на истината,а само частично засяга някои аспекти. 1. Хубаво си започнал: "Не съм специалист, поднасям само малко стара информация от медиите" и "отнася се за шистов газ и да не се счита че се намесвам в референдума" Това че не си специалист е ясно, но го пишеш неслучайно точно днес Защо ли? 2. Целта на добива с използване на фракинг е да се отворят малките каверни на глинестите скали и да освободят намиращия се втях газ. След около 4-5 месеца тези каверни отново се спояват под влиянието на гравитацията и все едно, че нищо не е имало. Олово няма за какво да бъде използвано. Това е написано, за да се подсили ефекта, защото от деца всички знаем, че оловото е отровно. Ако беше включил и стрихнин, ефектът щеше да е по-голям. 3. Етиленгликол е антифриз, който се продава на всяка бензиностанция и ние използваме в колите си. Ако беше толкова отровен дали щяха да го продават свободно? Метанол е метилов алкохол, който се продава в аптеките и железариите свободно . Ако беше толкова отровен дали щяха да го продават свободно? 4. Има и друга лъжа. Всички тези химикали наистина се използват, но не всички едновременно и не в количества, които са опастни. Помисли малко: Ако в един литър какнеш една капка метилен дали ще се отровиш? Ако капнеш дна капка антифриз - дали ще се отровиш? Давам ти примера, защото един сондаж с фракинг покрива площ от 27 кв км,= 27 000 000 м. Пористостта на на споменатите от теб 3000 м. е средно 2%, които са запълнени основно с вода. Следователно водата в зоната на фракинг е 27 000 000Х3000:100Х2. По тази формула ще получим колко е водата в куб м. Сумата е стряскаща: 1трилион, 620 милиона куб м вода.(1 620 000 000куб м). В един сондаж се използват около 10 тона антифриз, като огромната част от него се извлича на повърхността, рециклира се и се използва за нов сондаж. Той струва пари. Сам пресметни какво е съотношението от което се плашим. Просто махни една нула и ще получиш, че съотношението е 1: 1 620 000 00 и то ако под земята остане целият антифриз. Ако обаче останат 10%, което е допустимо, то съотношението се променя значително. Затова не си играйте със страховете на хората. Относно метиловият алкохол, то той не може да отрови нищо, защото 5 минути след като излезе на повърхността вече се изпарява. За твое сведение няма алкохолно питие, което за има такава чистота откъм метанол: 1: 620 000 000!!!! Така че пий си питието и не плаши хората.
Legalen
на 17.12.2017 в 17:00:03 #1Не съм специалист, поднасям само малко стара информация от медиите, отнася се за шистов газ и да не се счита че се намесвам в референдума: "Губернаторът на щата Ню Йорк Андрю Куомо забрани в сряда използването на хидравличния фракинг, чрез който се разработват шистови залежи от петрол и газ поради високите рискове за здравето, предава AFP. Техниката позволява да се получават газ и петрол от шисти. В местата за пробиване с високо налягане се впръсква смес от вода, пясък и химикали, за да разбият скалите. Други вещества, които се използват в добива са олово, етиленгликол, метанол, борна киселина и подобно на изброените съставки на нафтата, в големи количества те са карциногенни.Част от използваните химически вещества (50-70%) в процеса на добива подлежат на обратно извличане. Останалото остава в шистовите слоеве и след закриването на находището. Няма данни за съдбата на оставащите вещества, внедрени в шистите при дълбочина 3000 м, в дългосрочен план, но съществуват основателни предположения че след слягане на земните пластове химикалите излизат на повърхността и замърсяват почвите и подземните вод Проучване на комисията по здравеопазване на щата е показало, че технологията води до силна опасност от замърсяване на подпочвените води."