В Газа животът е станал почти средновековен и изключително труден за травматизираните жители след година на мащабните военни действия, които започнаха след терористичните атаки в Израел. На фона на разрухата, офанзивата на Израел повдига любопитни въпроси относно ролята на технологичните гиганти (Big Tech) във войната, пише Daily Sabah.

Повече от всеки друг голям конфликт през този век, войната на Израел срещу Газа показа как технологии като изкуствен интелект (AI) и машинно обучение могат да бъдат използвани на бойното поле и каква отговорност трябва да носят създателите на тези инструменти.

"От първите дни на войната кампанията беше оформена като възможност за тестване и усъвършенстване на начина, по който AI се използва във война", казва София Гудфренд, постдокторант в Харвардския университет, който изучава използването на AI и автоматизацията в Израел война.

Газа, подобно на Украйна, се разглежда като военна лаборатория за бъдещето.

Служителите на Amazon, Microsoft и Google стават все по-загрижени за това дали техните компании овластяват военните сили на Израел след множество доклади, в които се твърди, че са използвани продукти на Big Tech в Газа. Възмущението от цивилните жертви разпали пламъците на гнева на служителите на тези компании.

Снимка 605800

Източник: iStock

Някои от тях започнаха протести на работното място и бяха уволнени, някои напуснаха, а други изразиха подкрепата си за цивилните палестинци във вътрешни групи. По това време миналата година броят на служителите на Amazon, които се присъединиха към виртуална общност за служители, подкрепящи правата на палестинците, наброяваше около 800. Днес тя е нараснала пет пъти.

"Да знаем как се използват уеб услугите на Amazon (AWS) в Газа е достатъчно, за да накараме хората да се включат", сподиля служителят пред Thomson Reuters Foundation.

Помолен да коментира използването на нейните услуги от израелската армия, говорител на Amazon заяви:

"AWS се фокусира върху това да направи предимствата на нашата водеща в света облачна технология достъпна за всички наши клиенти, където и да се намират."

Говорителят добавя, че компанията се е ангажирала да гарантира безопасността на служителите и да подкрепя засегнатите от войната.

Икономика в руини: Войната върна Газа десетилетия назад

Икономика в руини: Войната върна Газа десетилетия назад

Сраженията между "Хамас" и израелската армия доведоха до над 10 000 убити и огромни разрушения

Военните действия срещу Газа, която започна след нахлуването на Хамас на 7 октомври 2023 г. и което причини около 1200 смъртни случая.

Гудфренд казва, че конфликтът в Газа разкрива "смъртоносния" ефект от прилагането на високотехнологични системи във война.

"Мащабът на унищожението затруднява разглеждането на която и да е от тези технологии като неутрална - и това накара много хора в технологичната индустрия да бъдат доста критични към доставянето на системи, които водят до война", коментира тя пред Thomson Reuters Foundation.

"Няма начин Израел да има техническата инфраструктура, която прави, без подкрепата на частни компании и облачна инфраструктура - ​​те просто не биха могли да управляват своите AI системи без големите технологични конгломерати."

Снимка 668393

Източник: GettyImages

Размити линии

Много малко се знае официално за това как точно системите на големите технологични компании се използват от израелската армия в Газа. Голяма част от вниманието беше фокусирано върху Project Nimbus - договор за $1,2 милиарда, съвместно възложен на Google и Amazon Web Services за снабдяване на израелското правителство с облачна изчислителна инфраструктура, AI и други технологични услуги.

Когато разкри проекта през май 2021 г., израелското правителство заяви, че има за цел да "предостави цялостен и задълбочен отговор за предоставянето на облачни услуги на правителството, службите за сигурност и други субекти".

 Атаките срещу Газа може да струват милиарди на израелската икономика

Атаките срещу Газа може да струват милиарди на израелската икономика

Израел харчи средно по $300 милиона на ден

По-късно същата година служители на Google и Amazon публикуваха отворено писмо в Guardian, осъждайки проекта, който според тях "позволява по-нататъшно наблюдение и незаконно събиране на данни за палестинци и улеснява разширяването на незаконните селища на Израел на палестинска земя".

От началото на войната в Газа имаше много медийни съобщения, в които се твърди, че израелските отбранителни сили (IDF) използват технологията Project Nimbus в пренаселената ивица, която е дом на 2,3 милиона души. Но степента, до която Project Nimbus се използва от военните, остава неясна.

"Там, където технологичните компании действат, линията е размита. Това, което те предлагат в договорите и какво правят военните с това, е обвито в мистерия", казва Дебора Браун, технологичен изследовател в Human Rights Watch (HRW). "

През април списание Time написа, че разполага с документ на Google, който показва, че компанията предоставя услуги за облачни изчисления на израелското Министерство на отбраната и че технологичният гигант е преговарял за задълбочаване на партньорството си по време на военните действия в Газа.

През август изданието с нестопанска цел +972, което се управлява от израелски и палестински журналисти, публикува статия, цитираща изтекъл запис, за който се твърди, че е на старши командир на IDF, който потвърждава, че армията използва облачно хранилище и AI услуги, произхождащи от Google, Microsoft и Amazon .

Microsoft, която имаше договори за облачни изчисления с IDF, които продължиха с Nimbus, все още предоставя услуги за облачни изчисления на военните, според различни доклади. През май тази година служителите на Microsoft стартираха протестна кампания за натиск върху компанията да спре да предоставя на армията своите облачни услуги Azure.

Несъгласието се надига

С нарастването на броя на цивилните жертви в Газа нараства и несъгласието сред служителите на технологичните гиганти. Двама бивши служители на Google, които бяха сред 50-те души, уволнени през април заради протест срещу Project Nimbus, заявиха пред Reuters Foundation, че много служители в тяхната компания са повярвали, че работата им се простира отвъд гражданските приложения. Те са разочаровани от отказа на компанията да предприеме някакви действия след появата на доклади за това как се използва тяхната технология.

"Общо казано, Google току-що отхвърли и омаловажи опасенията ни", казва Чейн Андерсън, който работи от офиса на Google във Вашингтон.

Най-големият инвестиционен фонд в света може да се откаже от фирми, помагащи на Израел във войната в Газа

Най-големият инвестиционен фонд в света може да се откаже от фирми, помагащи на Израел във войната в Газа

"За неетично корпоративно поведение"

Mета цензура?

Технологичните гиганти са подложени на критики за цензуриране на пропалестинско съдържание в техните сайтове за социални медии, особено Meta, която притежава Facebook и Instagram. В доклад, публикуван миналата година, Human Rights Watch заяви:

"Цензурата на съдържание, свързано с Палестина в Instagram и Facebook, е системна и глобална". 

Запитани за това, от Мета отговориха така:

"Целим се да прилагаме нашите глобални политики справедливо, но правенето на това в мащаб и по време на бързо развиващ се, силно поляризиран и интензивен конфликт носи предизвикателства. Ние признаваме, че правим грешки, които могат да бъдат разочароващи за хората , но внушението, че умишлено и систематично потискаме определен глас, е невярно."

Що се отнася до участието на Big Tech във войната, Браун от HRW смята, че просто е необходим по-внимателен контрол, преди компаниите да сключат "доходоносни военни договори".