Развитието на изкуствения интелект (AI) не трябва да се ръководи само от пазарните сили. За това предупреждават експерти от ООН, цитирани от световните агенции. Учените призовават за създаване на инструменти за глобално сътрудничество, тъй като популярността на нововъзникващите технологии нараства, като в същото време това поражда все повече опасения относно различни злоупотреби.

За момента обаче от ООН се въздържат от предложение за създаването на мощен световен управляващ орган, който да наблюдава внедряването и развитието на технологията, което поражда страхове относно пристрастия, злоупотреба и зависимост.

Групата от около 40 експерти от областта на технологиите, правото и защитата на данните беше създадена от генералния секретар на ООН Антонио Гутериш през октомври миналата година. Техният доклад, публикуван дни преди началото на "Срещата на върха на бъдещето", повдига тревога за липсата на глобално управление на AI и ефективното изключване на развиващите се страни от дебатите за бъдещето на технологията.

Снимка 679437

Източник: iStock

"Днес има глобален дефицит на управление по отношение на изкуствения интелет, който по своето естество е трансграничен. AI трябва да служи на човечеството справедливо и безопасно. Оставени без контрол, опасностите, породени от изкуствения интелект, могат да имат сериозни последици за демокрацията, мира и стабилността", заяви Гутериш.

(Дали) AI ще има ключова роля при следваща световна пандемия

(Дали) AI ще има ключова роля при следваща световна пандемия

Според специалисти изкуственият интелект дават възможност за прогнозиране и овладяване на подобни събития

"Твърде късно"?

На фона на този ярък призив, експертите призовават членовете на ООН да въведат механизми за смазване на колелата на глобалното сътрудничество по въпроса, както и за предотвратяване на непреднамерено разпространение.

"Разработването, внедряването и използването на такава технология не може да бъде оставено само на капризите на пазарите", се казва в доклада.

Първоначалната идея е да бъде създадена група от научни AI експерти по модела на Междуправителствената група по изменение на климата (IPCC). Панелът ще информира международната общност за възникващите рискове и ще идентифицира нуждите от изследвания, както и как те могат да бъдат използвани за облекчаване на глада, бедността и неравенството между половете, наред с други цели.

Това предложение е включено в проекта за Глобален цифров договор.

"Ако рисковете от AI станат по-сериозни и по-концентрирани, може да стане необходимо държавите да обмислят по-стабилна международна институция с правомощия за наблюдение, докладване, проверка и правоприлагане", се подчертава в доклада.

Лари Елисън прави толкова пари от AI, че почти настига Джеф Безос

Лари Елисън прави толкова пари от AI, че почти настига Джеф Безос

Акциите на Oracle са поскъпнали с почти 55% досега през годината