Сръбското общество вече е пряк свидетел на подкопаване на гражданските права и свободи, демокрацията и върховенството на закона. И мнозина се опасяват, че бързо разрастващата се употреба на модерни технологии ще бъде насочена срещу хората, а не срещу престъпници и терористи, пише Balkan Insight.

Разгръщането на китайската технология за наблюдение, извършвано от държавата, съвпада с възхода на авторитаризма и упадъка на демокрацията, върховенството на закона и гражданските права и свободи.

Държавното наблюдение в Сърбия достигна до крайности още по време на масовите антиправителствени протести през 2019 година, когато полицията инсталира 1000 камери за наблюдение на Huawei в Белград, оборудвани със сложен софтуер за разпознаване на лица и номера на автомобили.

Авторитарният модел на поведение по време на пандемията пък включваше проследяване на движението на сръбски граждани, завръщащи се от тогава горещи зони като Италия.

Снимка 563377

Източник: news.bg

Междувременно, сръбските институции за сигурност са осигурили много инструменти за дигитално наблюдение, включително най-натрапчивото оборудване, способно тайно да прониква и контролира устройствата на потребителите и да анализира в детайли огромни количества данни.

След като скандалът с Pegasus стана широко известен, базираната в Торонто Citizen Lab съобщи, че сръбската разузнавателна агенция BIA е използвала шпионския софтуер Pegasus на израелската NSO Group и Predator на Cytrox.

Amazon забрани на полицейските служби да използват софтуера ѝ за лицево разпознаване

Amazon забрани на полицейските служби да използват софтуера ѝ за лицево разпознаване

Мораториумът е за срок от една година, като през това време Amazon призовава законодателите да наложат правила за технологията

BIA преди това е използвала шпионски софтуер FinFisher, чийто сървър се намира в публичната компания Telekom Srbija. Прословутият Clearview AI също трябва да бъде добавен към списъка, тъй като докладите за разследване разкриха, че се използва от правоприлагащите органи.

Броят на участниците в Сърбия, използващи цифрово оборудване и софтуер за наблюдение, се разшири до държавни предприятия и правителствени органи, които не са упълномощени да осигуряват сигурност, като например държавната електрическа компания EPS и бившето Министерство на търговията, туризма и Телекомуникации, MTTT.

Под управлението на Сръбската прогресивна партия страната въведе авангардна технология, с която да следи гражданите и политическите си съперници. Смарт камери и базови станции в китайски стил изникват след всеки протест в Сърбия.

Най-противоречивата мярка е законопроектът за легализиране на биометричното наблюдение. Под предлог за "борба с тероризма и организираната престъпност", мярката беше (повторно) въведена през 2021 година, след екологични протести и блокади срещу добива на литий - проектът Rio Tinto.

Скоро след оттеглянето на законопроекта изтече информация, че сръбското и руското министерства на вътрешните работи са създали "работна група за противодействие на цветните революции", визирайки т. нар. "оранжева" революция от 2004 година в Украйна, а сръбската полиция поиска специално обучение по киберсигурност от Русия - тези ходове предизвикаха загриженост сред гражданското общество.

Постоянното, неселективно наблюдение в китайски стил обаче е неприемливо в общество, което се смята за демократично и се стреми за членство в Европейския съюз.

Ето защо днес гражданското общество в Сърбия е обединено в призоваването на правителството да обяви мораториум върху използването на технологии и системи за масово биометрично наблюдение. Въпросът е до какво ще доведе все по-големият обществен натиск.

САЩ включват над 30 китайски компании в "Черен списък", сред тях и глобален гигант

САЩ включват над 30 китайски компании в "Черен списък", сред тях и глобален гигант

Напрежението между двете световни икономики расте