Държавният департамент на САЩ одобри потенциална сделка с България за продажба на 183 бронирани машини Stryker, както и свързано с тях оборудване за българската армия. Това става ясно от официално уведомление на Агенцията за сътрудничество в отбранителната сигурност (DSCA). Става дума за машини с разнообразно предназначение, включително бронирани машини за пехотата, командни и медицински.
Въпреки одобрението на Държавния департамент на САЩ, уведомлението не показва, че е подписан договор или че преговорите са приключили, посочва Reuters.
Според американското Министерство на отбраната стойността на евентуалния договор е $1.5 милиарда. Договорът, ако има такъв, ще е с корпорацията General Dynamics.
За реализирането на предложената сделка е нужно 20 представители на компанията да посетят България за срок от 24 месеца с цел логистична подкрепа, обучение и помощ при сглобяването на компонентите.
Основните военни машини и оборудване, които (евентуално) ще закупим от САЩ:
- 90 машини за пехотата XM1296 Dragoon (ICVD)
- 17 машини за пехотата M1126 (ICV)
- 9 машини за инженерните части M1132 (ESV)
- 33 командни машини M1130 (CV)
- 24 машини за медицинска евакуация M1133 (MEV)
- 10 машини M1135 за ядрено, биологично и химическо разузнаване (NBCRV)
- 5 броя тежки и леки камиони-прицепи (HEMTT и LET)
- 5 броя влекачи (MCRS)
- 2 броя камиони M1120A4 HEMTT
- 5 броя влекачи M984A4 Wrecker HEMTT
- 107 броя 7,62-милиметрови картечници M240 Coaxial
Сделката за бронираните машини е една от основните за модернизация на сухопътните войски. Тя се подготвя приблизително от средата на миналото десетилетие, като по предварителна информация на Министерството на отбраната на България, този път проектът ще бъде изпълнен в рамките на 3-4 години.
През 2020 година беше спрян търг за закупуване на военни машини заради високи цени
Тогава до финала на конкурс на стойност 1,5 милиарда лева стигнаха финландската фирма "Патриа" и швейцарският международен конгломерат "Дженерал дайнамикс". И двете оферти обаче надхвърляха определения от парламента лимит за сделката с около 30%, като обяснението бе, че е заради многото индивидуализирани условия, поставени от военните.
Министерството на отбраната се отказва от досегашното си искане бронираните бойни машини да се правят в България - в държавните заводи ТЕРЕМ, стана ясно от отправените до фирмите запитвания. Дотогава МО държеше задължително на т.нар. индустриално сътрудничество.
Arsen Lupin
на 05.09.2023 в 08:16:45 #3Ще ги закупите и няма да ги видите, oлигофрени! Ще ви спретнат мошетата същия сценарий като с хвърчилата... Толкова сте слабоумни, че ще ви прожектират един и същ филм сто пъти и нищо няма да разберете.
torbalan
на 04.09.2023 в 19:18:50 #2Що не вземеш да се застреляш бе, кретен. Явно не си бил в казармата и не ти е ясно какви боклуци имат руснаците. И за старо желязо не стават. Дано вземем американски или германски че наистина да имаме боеспособна техника.
dark-lord
на 04.09.2023 в 16:18:21 #1Русия унищожава американски бронирани машини в Украйна, ние по-добре да не се набутваме с такава глупава сделка. Малко ни е, че платихме Ф-16 и май-няма да ги получим, сега искат да ни пробутат тези остарели и чупливи бронирани машини, НЕ БЛАГОДАРЯ Байдън !