Името й е символ на успеха. Надя Команечи е една от най-великите румънски, балкански, а и световни спортистки от близкото минало. Състезателката по спортна гимнастика е носителка на пет златни медала от Олимпийските игри през 1976 и 1980 г.

Тя става носител и на рекорда за първа оценка от 10 в историята на гимнастиката в Монреал през 1976-а едва на 14 години. Именно заради своите велики постижения Команечи получава пожизнена премия от своята родина за изключителните си заслуги.

Правителството в Румъния обаче предприе преизчисляване на всички пенсии, отпускани от държавата. Това стана причина и някои местни медии да се "разтревожат" как това се отразява на националната легенда на спорта.

Джика Хаджи - бившият футболист, чийто бизнес "завладя" най-популярния черноморски курорт в страната

Джика Хаджи - бившият футболист, чийто бизнес "завладя" най-популярния черноморски курорт в страната

Мамая е разположен в покрайнините на Констанца и привлича множество туристи

В извънредна наредба от миналата година, цитирана от digisport, този тип суми, отпуснати по член 64 от Закона за физическото възпитание и спорта № 69/2000 не подлежат на преизчисление. Така се оказва, че 62-годишната Надя ще продължи да получава 16 635 леи (6548,49 лева) всеки месец до края на живота си.

Как стои въпросът у нас?

В България олимпийските шампиони също получават т. нар. пожизнена месечна премия. Нейната стойност е законово регламентирана и е равна на 3 минимални работни заплати за страната за един медал.

Това означава, че към момента спортистите, стъпили на най-високото стъпало по веднъж, получават 2799 лева месечно. 90% от 3 минимални работни заплати получават сребърните медалисти, а заелите трето място - 80 на сто.