Тази седмица властите в японския град Киото, който е сред най-посещаваните места в страната от международни туристи, обявиха планове за увеличаване на данъците за настаняване. Причината - древната столица на Япония и туристическият център се опитват да успокоят недоволството на местните жители относно твърде много посетители, пише AFP.
Примамени от безбройните забележителности и слабата йена на Япония, чуждестранните туристи през последните години буквално доведоха до "експлозия" в страната на изгряващото срънце. През изминалата 2024 г. те бяха над 35 милиона.
И подобно на други горещи точки по света като Венеция в Италия или Мая Бей в Тайланд, това не е винаги добра новина, особено в пропитият с традиции Киото. Градът, който е на доста бързо и приятно пътуване с влак-стрела от Токио - с гледка към планината Фуджи по пътя - е известен със своите облечени в кимона гейши и будистки храмове.
Жителите му обаче се оплакват от неуважителни туристи, които тормозят гейшите като папараци в лудостта си за снимки, както и от задръствания и изхвърляне на отпадъци. За стаи, струващи между 20 000 и 50 000 йени ($127-317) на вечер, тази година туристите ще разберат, че данъкът им ще се удвои до 1000 йени ($6,35) на човек на вечер, съгласно новите планове.
За настаняване над 100 000 йени на нощувка, тя ще скочи десетократно до 10 000 йени. Новите налози ще влязат в сила след одобрение от градското събрание.
"Възнамеряваме да увеличим данъка за настаняване, за да реализираме "устойчив туризъм" с високо ниво на удовлетворение за гражданите, туристите и бизнеса", се казва в изявление на властите на Киото.
Източник: iStock
Фасове от цигари
Напрежението е най-високо в квартал Гион, дом на десетки традиционни японски чайни, където "гейко" - местното име на гейша - и техните чираци "майко", изпълняват традиционни танци и свирят на интересни музикални инструменти. Миналата година властите решиха да забранят на посетителите да влизат в определени тесни частни алеи в Гион след натиск от съвета на местните жители.
Един от неговите членове коментира пред местните медии за случай на скъсано кимоно на "майко", а друг че е намерил загасен фас от цигара в яката си. През 2019 г. областният съвет на Гион постави знаци, които казват "забранено снимане по частни пътища", предупреждавайки за глоби до 10 000 йени.
"Оценявам туристите, които посещават града, но има и някои недостатъци като въздействието върху околната среда", казва местният жител Даичи Хаясе пред АAFP, приветствайки новите данъци.
"Но това не означава, че градът трябва да наложи прекомерни данъци. Туристите идват въпреки болезнената инфлация", коментира 38-годишният фотограф.
"Ако има тежест върху инфраструктурата, мисля, че облагането на туристите е добра идея", смята австралийският турист Лари Кук, допълвайки, че градът трябва да намери "точния баланс".
Блокираният Фуджи
Туризмът процъфтява от повече от десетилетие в Япония, като пристигащите чужденци са се увеличили пет пъти между 2012 г. и когато пандемията от COVID-19 възпрепятства чуждестранните пътувания през 2020 г. И тъй като ограниченията бяха премахнати, днес японското правителство се надява да посреща по 60 милиона туристи годишно до 2030 г., което е почти двойно повече от очаквания брой миналата година.
Междувременно властите предприеха и стъпки извън Киото, включително въвеждане на входна такса и дневен таван за броя на туристите, изкачващи планината Фуджи. Миналата година за кратко беше издигната бариера пред смесен магазин с невероятна гледка към известния покрит със сняг вулкан, който се беше превърнал в магнит за жадните за снимки посетители.
А през декември 2025 г. Гинзан Онсен - японски град с горещи извори и снежни пейзажи, привличащи ползващите Instagram, започна да спира всеки, който пристига след 20 часа вечерта, освен ако няма резервиран хотел.