Макар бирата да е представлявала около три четвърти от алкохола, изпиван от австралийците през 60-те години на миналия век, днес пивото съставлява едва около 40% от общата консумация според Австралийската статистическа служба.

Интересът към бирата в Австралия постоянно намалява, отчасти отразявайки насочването към по-скъпи напитки, които имат по-високо съдържание на алкохол като вино и спиртни напитки. Нарастващата популярност на сайдера през последното десетилетие също изяжда пазарния дял на бирата, пише Quаrtz.

Като цяло изглежда, че австралийците просто пият по-малко. По-строгите закони за шофиране в нетрезво състояние и финансовата несигурност подтикват някои граждани на страната да намалят пиенето. Други път се стремят да водят по-здравословен начин на животи и ограничават количеството алкохол в хранителния си режим.

Тенденцията е доста притеснителна за австралийските пивовари. Въпреки че най-големият производител на бира в държавата Coopers Brewery отчите силни финансови резултати за годината, управляващият директор Тим Купър е притеснен от статистиката, която показва, че общият обем на бирата в Австралия се е свил с повече от 10% за последните шест години. „В момента виждаме, че продължава да намалява", каза Купър, цитиран от Sydnеy Morning Herald.

Австралийците не са единствените, които пият все по-малко. При девет от 25-те нации, които консумират най-много бира в света, се забелязва спад на количеството изпита бира от 2011 г. до 2012 г., е установило проучване на Kirin Brewery Company. Потреблението във Великобритания е намаляло с 3,7 на сто, което е и най-голямото понижение, отчетено в доклада.

Консумацията на бира е нараснала в части от Азия, сред които Тайланд, Виетнам и Индия, както и в САЩ.