През 2022 г. световното население е удивителният брой от осем милиарда души. За по-малко от 50 години сме удвоили броя си. Това са безумни числа, ако се замислите. Всяка година нарастваме с над 80 милиона души. И това се ускорява. До 2055 г. ще бъдем 10 милиарда души. 60% от тези хора живеят или 4,6 милиарда души в Азия. Това заяви макроикономистът и специалист в сферата на имотите Лив Баген по време на националната конференция на Realto Group.

По думите й следейки урбанизацията по света, 10-те най-бързо развиващи се града по света са в Азия. И всъщност почти всички от тях са в две големи страни. Това са Китай и Индия. Това са т.нар. мега градовете, които ще бъдат тенденция през следващите 25 години. Под мега град се има предвид градове с повече от 10 милиона души.

Най-големият град в света в момента е Токио 37 милиона души. Само след 10 години ще бъде Ню Делхи. През следващите 10 години Делхи ще бъде най-големият град в света и ще има повече от 40 милиона жители, казва тя и прогнозира че Азия е бъдещето. 

"Урбанизацията е ключова тенденция в света. Ако сравним 90-те години на миналия век с настоящето, можем да видим огромно увеличение на хората, живеещи в градовете. До 2050 г. 7 от 10 души ще живеят в град", коментира Баген.

С нарастване на населението идва растеж на богатството, ръст на милионерите. През последното десетилетие между 2013 г. и 2023 г. има определени държави, които са имали огромно увеличение на милионерите, живеещи там.

"Глобалните тенденции предефинират пазара - трябва да проследим пътя на парите в световен мащаб и да сме готови за начина, по който новите поколения ще изменят потребителските нагласи", коментира Баген.

Снимка 688114

Лив Баген

Някои от страни са страните, в които са богати имигранти, са Виетнам, чието богаташко население е нараснало с цели 98% само за 10 години, следван от Китай (92%).

Двете страни, в които в момента растат най-много милионери имат комунистическо минало. На трето място се нарежда Мавриций с 87%, следван от Индия с 855 ръст на милионерите. нараснали със 100%. Това са проценти, нали? Това не са действителни числа от милиони години.

Богатството не е статично. Богатството се движи и има големи последици за страната, откъдето богатите бягат. Подобен пример е Обединеното кралство след и Брекзит. По думите й над 9 500 богаташи са напуснали страната. Много милионери си тръгват от страната, поради липса на сигурност.

Това се случи и в Русия след избухването на войната в Украйна, както и в Китай след избухването на Ковид, където през последните няколко години имаше много строги ограничения от страна на правителството за китайци да изнасят парите си от Китай. Това обаче не спира 15 200 милионери, които успяват да изтеглят парите.

В днешно време те трябва да намерят други начини. И затова Индия става интересна. Тъй като индийците инвестират навън и нямат това ограничение. Друго интересно нещо за индийците е, че това е постколония, нали? Да, беше. от Обединеното кралство и по-голямата част от населението говори английски. Това помага, когато искате да работите с тях по международни бизнес възможности.

Големият победител в ОАЕ, Дубай, който приема 6 700 милионери. Сингапур пък "прибавя" 3 500 милионери.