Фактори като политическа нестабилност, корупция и технологични промени се съчетават в едно, за да оформят най-непредвидимия период в световната история за най-богатите хора на планетата. Това посочват над 80 процента от милионерите, участвали в проучване на UBS.
Средно около 7 от 10 богаташи посочват политическата несигурност като най-голям риск поради неспособността на правителствата по света за дългосрочно планиране, тъй като са заети с борба с краткосрочни опасности.
В същото време продължават да вълнуват и редица мощни дългосрочни тенденции. Сред тях се открояват както промените в климата, нарастващият прилив на популизъм, така и развитието на изкуствения интелект и роботиката. Според резултатите от доклада милионерите посочват, че всяка от тях има потенциал да предизвика значителни смущения и несигурност.
За целта на изследването UBS анкетира повече от 2 800 милионери от 7 страни по света, сред които Япония, Мексико, Италия, Швейцария и Обединеното кралство.
Резултатите посочват, че над 90 процента от мексиканските милионери виждат като най-голямо притеснение корупцията. Богатите италианци се тревожат най-вече заради високото ниво на младежката безработица в страната им. За никого няма да е изненада, че заможните от Острова виждат голям проблем в преговорите около Brexit. Близо 80 на сто от живеещите в Япония милионери пък виждат застаряващото население като особен източник на притеснения.
Въпреки нарастващите рискове над половината от анкетираните очакват финансите им да се подобрят през следващите 12 месеца в сравнение с 13 процента, които очакват състоянието им да се влоши.