2020 година беше тежка за голяма част от секторите в икономиката, която беше тежко засегната от корона кризата. Въпреки че негативния ефект от нея не е минал, а страните все още не са се възстановили до предкризисните си нива, ситуацията за най-богатите хора в света изглежда доста по-различно.
През изминалите 12 месеца те са забогатели с над 5 трилиона долара до общо 13,1 трилиона долара. Така към април 2021 година в света живеят рекорден брой милиардери - 2755 души или с 660 супербогаташи повече в сравнение с година по-рано.
Страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) не остават далеч от тази тенденция. Доказателство за това е, че между април миналата година и същия месец на 2021 година в региона са се "родили" шестима нови милиардери - рекорден брой от години насам.
Според традиционната класация за най-заможните хора на света на престижното издание Forbes четирима от тях са от Чехия, а двама - от Полша. А тяхното общо нетно богатство възлиза на 11,3 милиарда долара.
Кои са те?
Новите милиардери на Източна Европа развиват бизнес основно в две индустрии - информационни технологии и имоти. Повечето от новите супербогаташи на Чехия всъщност са руски граждани, които живеят и управляват компаниите си от европейската членка.
Такъв пример е най-богатият от тези шестима милиардери - Сергей Дмитриев. Според изчисленията на Forbes към април 2021 година неговото нетно състояние е изчислявано на 3,8 милиарда долара. Това го превръща в третият най-заможен човек в Чехия след наскоро починалия Петр Келнер и Даниел Кретински, както и четвъртият в ЦИЕ.
Дмитриев е съосновател на технологичната компания JetBrains, оперираща от 2000 година. Предлаганите от нея софтуерни инструменти са ползвани от над 10 милиона разработчици в света. Компанията е базирана в Прага, като неговият бизнес партньор Валентин Кипятков, също руснак, се нареди заедно с Дмитриев сред новите милиардери в региона. Той управлява активи за 2,7 милиарда долара.
Едуард Кучера е единственият сред четиримата нови милиардери от Чехия, който е роден в страната. Той е един от двамата основатели на компанията за киберсигурност Avast Software. Между 2006 и 2014 година той е председател на дружеството. Сега е само член на борда на директорите ѝ. Богатството му възлиза на 1,1 милиарда долара.
![Едуард Кучера](https://webnews.bg/uploads/images/57/5957/525957/640x.jpg?_=1617719055)
Източник: Wikipedia
Едуард Кучера
Четвъртият милиардер от Чехия е белгийският бизнесмен Ян Ван Гийт. Той е основател на дружеството с дейност в областта на имотния сектор VGP. То е специализирано в управлението на индустриални паркове, като портфолиото ѝ включва обекти в 12 европейски държави. Ван Гийт основава фирмата в Чехия през 1998 година.
Двамата супербогаши от Полша, които влизат в списъка на Forbes, управляват активи на стойност от 1,3 милиарда долара всеки.
Първият от тях е Рафал Брзоска. Той е основател на местния оператор на автоматични пощенски станции InPost. Компанията има над 11 000 такива станции в страната. През януари InPost излезе на борсата в Амстердам и набра капитал над 3 милиарда долара.
Другият е Збигниев Журосек, който е собственик на дружеството Atal, опериращо на имотния пазар в Полша. То е основано през 1990 година, като първоначално е доставчик за производители в модната индустрия преди да се насочи към имотния сектор. Журосек управлява със сина си и фирмата за залагания STS.
А ето и кои са останалите милиардери в Централна и Източна Европа според тазгодишното издание на класацията на Forbes:
Чехия
Петр Келнер - $17,5 милиарда
Келнер беше най-богатият човек в региона през последните няколко години. Той управляваше инвестиционния фонд PPF, който управляваше голямо портфолио от компании в областта на телекомуникациите, медиите и финансовия сектор. Чрез него Петр Келнер беше собственик на Telenor в България и в региона, както и на групата на bTV. В края март той загина в инцидент с хеликоптер в САЩ. Все още не е ясно кой ще наследи неговото богатство.
Даниел Кретински - $4,1 милиарда
Кретински притежава 95% от най-голямата енергийна група в Централна Европа - EPH. За нея работят над 25 00 души. Той е и акционер в търговската верига Metro.
![Снимка 525954](https://webnews.bg/uploads/images/54/5954/525954/768x432.jpg?_=1732791239)
Източник: epholding.cz
Андрей Бабиш - $3,5 милиарда
Избраният през 2017 година за премиер Бабиш е наричан чешкият Доналд Тръмп. Той успява да натрупа богатството си благодарение на компанията Agrofert, която оперира над 210 дружества в различни сектори - от земеделие, през възобновяема енергия до медии.
Останалите трима чешки милиардери са:
- Павел Паудиш - 2 милиарда
- Павел Тукач - 1,7 милиарда
- Марек Дошпива - 1,2 милиарда
Унгария
Лориник Масзанос - $1,5 милиарда
Месзанос е собственик на компания за изграждане на инфраструктура за енергийния сектор. Днес ръководеното от него дружество е най-голямото в сектора в Унгария.
Шандор Чсани - $1,2 милиарда
Той е главен изпълнителен директор на OTP Bank от 1992 година, а също така и най-големият инвеститор в селскостопанския сектор в Унгария и бивш министър на земеделието.
Полша
Михал Соловов - $4 милиарда
Успехът на полския инвеститор потръгва в края на 80-те години, като той има дял в строителната компания Mitex. През 2002 година тя е продадена на френската Eiffage. Соловов има редица инвестиции на фондовия пазар в родината си.
Джерзи Старак - $3,6 милиарда
Той е член на борда на най-големият фармацевтичен производител в Полша Polpharma.
Томаш Биернацки - $3,2 милиарда
Биернацки е основател на най-голямата верига за хранителни стоки в родината си Dino Polska.
Зигмунг Солорс-Зак - $3,2 милиарда
Той е основател на Polsat - един от първите частни телевизии в Източна Европа. Днес тя е част от Cyfrowy Polsat - водещ телевизионен оператор в Полша.
Доминика Кулчик - $2,1 милиарда
![Снимка 410826](https://webnews.bg/uploads/images/26/0826/410826/640x.jpg?_=1551965139)
Източник: Wikipedia
Доминика и нейният брат Себастиан наследяват богатството си от своя баща Ян, който умира през 2015 година. През 2016 година тя получава по-голямата част от сумата, която семейството получава след продажбата на дела на Ян в международния гигант SAB Miller.
Румъния
Йон Тириак - $1,7 милиарда
Тириак започва собствен бизнес в Германия, а след 1990 година основава първата частна банка в северната ни съседка Banca Tiriac. Той притежава голяма колекция от луксозни автомобили, включително шест Rolls Royce Phantom.
Словакия
Иван Чренко - $1,7 милиарда
Той е първият милиардер на Словакия, забогатял от бизнес в имотния сектор. Компанията му HB Reavis изгражда първите бизнес центрове в Братислава и най-големите молове в страната. Във Варшава строи една от най-високите сгради в Европа.
Ярослав Хашак - $1,2 милиарда
Основател на инвестиционната компания Penta Investments, която има вложения в здравния и банковия сектор, в имоти и други активи.