Все по-голямата власт, която турският президент Реджеп Ердоган успява да концентрира в ръцете си, вече притеснява не само средната класа в страната, но дори и хората със солидно състояние зад гърба си.

Според последните данни образованите и висококвалифицирани служители, които са напускат страната за месец, са стигнали 10 000 души. В този брой влизат и 6000 милионери, предпочели да живеят зад граница през миналата година, което бележи шесткратен скок за 12 месеца, сочат изчисленията на групата New World Wealth.

От 2013 година, когато започнаха сериозните протести в южната ни съседка, властта в Анкара постепенно предприема мерки, ограничаващи правата на турските граждани, последвани от стотици показни арести на негови критици, в това число политици и журналисти.

Вътрешните проблеми се оказаха голям удар за големите играчи на имотния пазар в един от най-населените градове в Европа - Истанбул. Това споделя и Мустафа Айчак, който десетилетия наред се занимава с продажба на жилища в мегаполиса. Днес обаче той признава, че се "бори, за да оцелее".

"Почти всичко е пуснато под наем или се продава. Добрите стари времена останаха в миналото", казва той пред Bloomberg.

От другата страна обаче агенциите, помагащи на турците да си намерят работа и жилище зад граница казват, че бизнесът никога не е бил толкова силен.

"Турците наистина харесват ресторантьорския бизнес, така че много им помагаме да започнат такъв", споделя Зайнел Бритер, който е управител на такава посредническа агенция.