Европейските избори приключиха. Битката за топ позициите в Европа започва, пише "Гардиън".
28-те държавни глави и правителствени ръководители ще се срещнат в Брюксел във вторник на специална работна вечеря, за да обсъдят резултатите от изборите и кандидатите за основните позиции в ЕС.
Брекзит определено не е в менюто, но премиерът на Великобритания Тереза Мей ще присъства. Това ще е едно от последните й участия на срещи на върха на ЕС.
Лидерите трябва да изберат кандидати за пет топ позиции: председатели на Европейската комисия, Европейския съвет, Европейския парламент, Европейската централна банка и шеф за външната политика на ЕС.
Испания ще се опита да увеличи влиянието си в ЕС, след като Социалистическата партия спечели изборите за Европейски парламент. Тази вече премиерът Педро Санчес ще вечеря с френския лидер Еманюел Макрон в Елисейския дворец, а утре ще се срещне с Ангела Меркел.
Испанското правителство мисли, че традиционната "френско-германска двойка", която оказва влияние върху европейските решения от десетилетия, вече не работи.
Франция и Германия показаха, че повече не са в позиция да водят Европа напред. Повече държави трябва да участват в управлението, обяви външният министър на Испания Жозеп Борел.
Борел, бивш председател на Европейския парламент, би искал да наследи италианката Федерика Могерини на поста шеф за външната политика на ЕС.




USD
CHF
EUR
GBP