Мюсюлмански молитви в "Света София" в Истанбул за първи път от 86 г. след превръщането на музея в джамия по-рано този месец, информира "Ал Джазира".
На 10 юли президентът на Турция Реджеп Ердоган обяви, че близо 1500-годишният храм отваря за мюсюлмански молитви след решение на турски съд, че превръщането на сградата в музей от основателя на съвременна Турция е незаконно.
Храмът е част от Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Издигнат е от византийския император Юстиниан I през 537 г., но превърнат в джамия след превземането на Константинопол от османците през 1453 г.
Превърнат е в музей като ключова реформа на основателя на турската република Мустафа Кемал Ататюрк след разпадането на Османската империя.
Източник: ЕПА
Ердоган, който ще се присъедини към стотици мюсюлмани днес, определи миналата година като "много голяма грешка" превръщането на "Света София" в музей.
Критици обаче обвиняват Ердоган, който е на власт от 17 г., че разиграва националистическата карта на фона на икономически проблеми вследствие на пандемията от коронавирус.
"Света София" е едно от най-популярните туристически места в Истанбул, като през миналата година храмът е привлякъл 3,7 милиона туристи.
Кореспондент на "Ал Джазира" в Истанбул коментира, че това е "много голям ден" за града с 18 милиона души население. Хиляди се очакват да се съберат пред "Света София".
САЩ, ЕС, Русия, ЮНЕСКО и църковни лидери изразиха притеснението си от променения статут, докато съседна Гърция го нарече "открита провокация към цивилизования свят". Президентът на САЩ Доналд Тръмп е изразил "силно недоволство" от решението на турския лидер Реджеп Ердоган.
Ердоган обаче отвръща, че това е "историческо и суверенно право" на Турция.
Източник: ЕПА
Турция обеща да остави "Света София" отворена за туристи и да посреща хора от всички вероизповедания. Посещението на храма ще е безплатно.
Очаква се между 700 и 1000 души да се молят днес в храма, докато в същото време поддържат дистанция от 1 метър.
Мозайките на Дева Мария, бебето Исус и други християнски символи ще бъдат покрити със завеси по време на молитвата.
Анадолската агенция информира, че ще има отделни зони за мъже и жени.
Ердоган се очаква да произнесе кратко слово след молитвите.
Турският лидер рецитира откъс от Корона по време на първата мюсюлманска молитва в "Света София".
Повечето улици около храма ще бъдат блокирани. Истанбулските власти призоваха хората да си носят четири неща - маски, килимчета за молитва, търпение и разбиране.
Мобилизирани са 736 лекари, 101 линейки и хеликоптер.
AYYILDIZ TEAM
на 24.07.2020 в 16:30:56 #2beyonder-realm : Нашият Георги Димитров е Ататюрк , никак не е лошо човек да бъде вярващ ! Ти първо си погледни и оправи държавичката , после имай мнение за векика Турция ! Anladin mi geri zekali ?
xtino52
на 24.07.2020 в 13:41:33 #1първо защо да не е джамия? от 1400 ната година е джамия до времето на Ататюрк, който я прави незнайно защо музей. Еми имат си право. 900 години горе долу е била католически храм, след това около 500 години мюсюлмански храм. Нормално е който последен владее да определя предназначението и. Ама ние православните не виждам какво общо имаме с цялата работа? Иначе ме кефят колко са задружни. Кога и къде ще видиш българи толкова мого около храм? По най големите християнски праници се съберат я има няма 500 човека за сеира. А тукак какво се случва.... И Ердоган стои с гръб към множеството и не се притеснява от никого. Кога Боцето ще седне така с гръб към хората без да се притеснява,а? Никога. Турците станаха по-цивилизовани от нас.