Първият от пет ирански нефтени танкера е навлязъл във водите на Венецуела, превозвайки над милион барела гориво, съобщава БиБиСи. Иранските танкери се придружават от венецуелския флот и ВВС.
САЩ, които наложиха санкции и на двете страни, заявяват, че следят конвоя. И Венецуела, и Иран предупредиха Вашингтон да не се намесва в доставката.
Венецуела изпитва недостиг на рафинирано гориво, въпреки че разполага с най-големите запаси от петрол в света.
Корабите са в нашата изключителна икономическа зона, написа министърът на петрола на Венецуела Тарек Ел Айсами в Twitter след пристигането на първия танкер.
Той благодари на Иран за неговата солидарност, като заяви, че действията ще са от полза и за двете държави.
И Иран, и Венецуела се считат за държави парии от САЩ, който наложи санкции, забраняващи търговията с всяка от двете страни.
Петте ирански танкера - Fortune, Forest, Petunia, Faxon и Clavel - пренасят около 1,5 милиона барела гориво и минаха през Суецкия канал по-рано този месец, сочат данните на Refinitiv Eikon.
В събота президентът на Иран Хасан Рохани повтори предупреждение, че страната ще отговори, ако танкерите бъдат блокирани.
Флотилия на ВМС и брегова охрана на САЩ патрулира Карибско море в мисия за борба с незаконния трафик на наркотици. Но САЩ не обявиха никакъв план за спиране на иранските танкери.
САЩ възобновиха икономическите санкции срещу Иран, след като през май 2018 г. президентът Доналд Тръмп се отказа от ядрената сделка.
Междувременно санкциите му срещу Венецуела са насочени към увеличаване на натиска върху президента Николас Мадуро да отстъпи. САЩ признават лидера на опозицията Хуан Гуайдо като легитимен лидер на страната.
Венецуела години наред е затънала в политическа и икономическа криза. Инфлацията удари 800 000% през миналата година и 4,8 милиона души са избягали от страната.
Проблемите се изострят от скорошния спад на световните цени на петрола, както и пандемията с коронавирус.
Месеци наред правителството на Венецуела има дълъг списък с проблеми с рафинерии - включително сривове в електрозахранването и аварии - докато доставя суров нефт в замяна на бензин на своите клиенти, главно на руската компания "Роснефт".
Но администрацията на Тръмп започна два кръга санкции през февруари и март срещу филиали на "Роснефт за търговия на венецуелски суров петрол на международните пазари.
В края на март "Роснефт" обяви изненадващото си заминаване от Венецуела. Оттогава бензинът трябваше да бъде строго разпределен, като хората се редят на опашка през нощта, за да напълнят не повече от 30 литра.
monnom
на 25.05.2020 в 03:55:48 #4Венецуела е капиталистическа държава. Само петрола беше национализиран от Уго Чавес. Всичко друго е частно.
friend
на 24.05.2020 в 20:46:32 #3Корабите са в нашата изключителна икономическа зона, написа министърът на петрола на Венецуела Тарек Ел Айсами в Twitter след пристигането на първия танкер. --------------------- Писачът на статията явно не коментира правилно думите на министъра на петрола. Съгласно законодателството на Венецуела танкерът ще е във венецуелски води едва когато премине 12 милната зона. До нея водите са свободни за корабоплаване. Изключителната икономическа зона при Венецуела е 200 мили. Т.е. до териториалните води има още доста път. От друга страна САЩ само ще увеличат санкциите на Иран и Венецуела, което ще ги накара да спрат доставките без военни инциденти.
friend
на 24.05.2020 в 20:39:26 #2Скандален Ей го социалистически Китай де е вече... -------------------- Нещо малко се бъркаш. Китай не е социалистическа държава. Русия също. Китай е държава в която има и държавна и частна собственост. Това при соца го нямаше. При соца имаше само държавна и кооперативна собственост, като след въвеждането на АПК и ПАК кооперативната практически изчезна. В някои соц държави също се запази отчасти частната собственост в селското стопанство. Това позволи на тези страни, в годините след 1989г да нямат кризи от типа на "лукановата зима" и т.н.
+++++
на 24.05.2020 в 17:36:43 #1да живей империалистическият грабеж ъъъъ... американската мечта, извинете. Въпреки че не му остава много живот