Руският посланик в Босна и Херцеговина Игор Калабухов коментира, че не вижда проблем в идеята на Милорад Додик за независима Република Сръбска в рамките на БиХ, съобщава b92.

Калабухов допълва, че условието за това трябва да бъде резултат от диалог между всички страни в Босна и Херцеговина. Това е въпрос на политици, демократични решения и че Русия ще го подкрепи, ако "то се реализира в диалог".

Руският посланик се застъпва за принципа за разрешаване на кризата в Босна и Херцеговина чрез диалог, всички решения трябва да се вземат чрез диалог, в комуникация между субектите, които трябва да решат как да намерят най-добрия изход на настоящата ситуация.

По-нататък Калабухов заяви, че руската позиция е, че няма върховен представител в Босна и Херцеговина, тъй като процедурата за назначаване на Кристиан Шмид на този пост не е спазена. Той припомня, че решението за назначаването на германския дипломат е взето от посланиците на страните членки на Управителния съвет на Съвета за прилагане на мира в БиХ (PIC) без консенсус и без съгласието на върховния представител в Съвета за сигурност на ООН.

Кремъл показва мускули на ЕС в Босна

Кремъл показва мускули на ЕС в Босна

700 войници се грижат за мира

"Като гарант на Дейтънското споразумение ние сме член на PIC, но не работим в СВП, докато Кристиан Шмид е там. Не подкрепяме никакви официални контакти със Шмид", каза Калабухов. Той също така оцени, че решението на Валентин Инцко да наложи закон за забрана на отричането на геноцида, което той прие като върховен представител в самия край на мандата си, е "субективно и небалансирано".

"Би било най-добре това решение да бъде в институциите на БиХ, по време на дебата, по време на диалога. Този диалог се води. Разбира се, не всеки може да знае за този диалог, но той се обсъжда в дипломатическите кръгове. Поради политически последици трябва да бъде много балансиран и много чувствителен", каза руският посланик.

Калабухов посочи, че "не вижда проблем в това, че Република Сръбска е отменила решението на върховния представител, въпреки че Инцко е взел това решение в съответствие с правомощията си", като добави, че това е въпрос на Народното събрание на Република Сръбска.

The Economist: Балканите са в надпревара за въоръжаване - Сърбия трескаво купува оръжия

The Economist: Балканите са в надпревара за въоръжаване - Сърбия трескаво купува оръжия

Преди 30 г. Сърбия воюва с малки съседи, не с по-големи като България или Румния, обградена е от НАТО, но иска да е готова

По думите му през 2015 г. Русия не подкрепи резолюцията за Сребреница в Съвета за сигурност на ООН, която е изготвена от Великобритания, тъй като, както той посочи, проектът е небалансиран и обвинява цялата нация.

Калабухов каза още, че решенията на Хагския трибунал са под въпрос и за Русия. "Когато бяхме в началото на тази история за създаването на този съд, ние казахме, че виждаме работата му като инструмент за помирение в Босна и Херцеговина. За съжаление това не се случи. Смятаме, че това, което беше направено там, не доведе до помирение и толерантност в Босна и Херцеговина и затова нашата позиция по отношение на тези решения и всички трагични събития е известна", посочи той.

Според него руската дипломация се опитва да балансира всичко по отношение на Босна и Херцеговина и се опитва да "балансира цялата позиция на международния фактор".

В Британия пред Politico: Балканите са на прага на конфликт

В Британия пред Politico: Балканите са на прага на конфликт

Русия умишлено тества решителността и способностите на НАТО и ЕС, които трябва да отстояват стабилността на Балканите