Турция е подтикнала съюзниците от НАТО да смекчат официалната реакция на принудителното кацане на самолет в Беларус и задържането на дисидент журналист в неделя, съобщиха пред "Ройтерс" двама дипломати, запознати с въпроса.
30-те съюзници в НАТО публикуваха в сряда изявление от два параграфа, осъждащо принудата над полет на Ryanair и ареста на журналиста Роман Протасевич, но то не включва наказателни мерки, за които балтийските съюзници и Полша настояваха.
Изявлението е и по-малко строго от публичните забележки на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Той нарече инцидента "държавно отвличане" и "скандално" в публичните си забележки.
Анкара настоява, че всяко споменаване на подкрепа за повече западни санкции срещу Беларус и призиви за освобождаване на политически затворници там, трябва да остане извън текста, коментират двамата дипломати.
Заплаха за спиране на сътрудничеството на НАТО с Беларус, също е премахната, добавиха те. Мотивите на Турция не са ясни.
Дипломати заявиха, че Анкара може да се опитва да запази връзките си с Москва, най-близкия съюзник на Беларус и да поддържа икономически отношения с Беларус чрез Turkish Airlines, която има ежедневни полети до Минск.
Друга възможност може да бъде желанието на Турция да посрещне руски туристи това лято след пандемията COVID-19.
Увеличението на коронавирусните инфекции миналия месец и натрупването на чуждестранни предупреждения за пътуване унищожиха много ранни резервации и повишиха перспективите за поредния изгубен туристически сезон за Турция, която разчита на паричния поток за финансиране на тежкия си външен дълг.
Турското външно министерство не отговори на искане за коментар.
Представител на НАТО заяви: "Изявлението на Северноатлантическия съвет за Беларус беше съгласувано от всички 30 съюзници с консенсус. Ние не навлизаме в подробностите на дискусиите в Северноатлантическия съвет, които са поверителни."
Един от дипломатите заяви, че Столтенберг е спечелил съгласието на всички съюзници, включително Турция, за окончателния текст, публикуван на уебсайта на НАТО, за да се избегнат по-нататъшни публични разделения.
Настояването на Турция за разводнен текст разстрои редица съюзници, особено Полша, Литва и Латвия, които настояваха за по-строги формулировки, добавиха дипломатите.
Трети дипломат заяви, че желанието на Анкара е насочено главно към използването на формулировка, различна от тази на Европейския съюз, която съдържа подробни предложения за санкции. Те включват забрана за прелитане на въздушното пространство на ЕС от беларуските авиокомпании, а беларуски авиокомпании да не използват летищата на ЕС и призова авиокомпаниите от ЕС да избягват Беларус.
Турция не е член на ЕС, въпреки че е била кандидат от много години.
"Много съюзници бяха много разочаровани от Турция. За НАТО беше важно да отговори и не е ясно защо Анкара трябва да иска да защити Лукашенко", коментира европейски дипломат, присъствал на дискусията.
През последните години Турция стана по-труден партньор за някои съюзници от НАТО, сблъсквайки се с Франция заради турската политика в Либия, със САЩ за Сирия и с Гърция за енергийните права в Средиземно море.
Турция също закупи ракети за противовъздушна отбрана от Русия, която според НАТО е противник, който се опитва да дестабилизира Запада.
Съединените щати и Европейският съюз критикуваха това, което смятат за плъзгане към по-авторитарно управление при президента Реджеп Ердоган, особено след неуспешния преврат през 2016 г.
Но Турция, която има втората по големина армия в НАТО и се намира на стратегическо място между Европа и Близкия изток и с брегове в Черно и Средиземно море, е твърде голяма и важна за ЕС или САЩ, за да я игнорират.
Анкара многократно е заявявала, че подкрепя НАТО, но че има право да следва собствената си суверенна външна политика.
ivan-koichev
на 30.05.2021 в 13:30:00 #9" ... идеята за обединяване на света." Те го наричат солидаризиране което означава един господар и останалите трябва да са солидарни с него. Казано на по разбираем език то си е тоталитаризиране на света.
halo
на 28.05.2021 в 19:46:04 #8Повече русофилистици под статията няма ли? Май оредяватеее.....
ivan-koichev
на 28.05.2021 в 14:40:47 #7Турция показа, че даже и да си член на НАТО може да се ползваш с неограничен имунитет. Някои могат да си извлекат поуки от това и да си отстояват суверенитета, други па тялом и духом са се отдали поддържат просташкото на моменти поведение на НАТО. Все пак в рамките на НАТО държавите имат далеч по големи възможности да си отстояват суверенитета, докато в ЕвроСоцСоюза това важи предимно за Германия и Франция, останалите поне засега ще трябва да се задоволят просто само с духане на супата. Това е така понеже ЕСС върви в посока правенето на реформи в посока тоталитарност, докато в НАТО има известен скептисизъм към реформите.
GolaVoda
на 28.05.2021 в 10:48:58 #6В момента военните на Турция и Русия са един срещу друг в Либия, Сирия и Армения. НАТО абсолютно не контролира Турция, а пък Турците си имат свои цели и ги преследват компететно и решително...... Дори в случая ако се налижи да смъмрат сгафили некадърници от НАТО. Турция не разпространява демокрация... Турция разпространява исляма и е много по-добре когато НАТО и помага, а не и пречи.
GolaVoda
на 28.05.2021 в 10:42:22 #5Ердоган не може да си позволи Пълна победа на Путин в Беларус, тъй като това ще направи Русия много силна. това е мотивът за намесата на Ердоган.
Опако
на 28.05.2021 в 05:30:21 #4Да се нарича ислямизирането на Турция и шизофреничното й затваряне в себе си, и обръщане към османския период, като източник на водеща национална идеология, "възход" е меко казано глупост! Тогава, революцията на Ататюрк какво беше - падение ли? Опитите на Турция да се прави на играч от международно значение са проява на личните амбиции на Ердоган, но желанията и реалностите почват да се разминават, особено когато икономиката не може да подкрепи тези амбиции - Русия е прекрасен пример за аматьори като теб!
chafeto
на 28.05.2021 в 01:07:39 #3GolaVoda М/у другото, именно Турция е пример как НАТО не може да контролира собствените си членове. Една страна член имат (без САЩ) с мощна армия и не могат да я контролират. Како остава за страни извън алианса, особено ако имат гръб като Русия.
chafeto
на 28.05.2021 в 00:45:36 #2GolaVoda НАТО няма механизми да пртисне Беларус, това са някакви глупости. Влиянието на Турция в бившия СССР доколкото го има е там, където има мюсюлманско население и където хората говорят на език от тюркската езикова група. Но и там нещата са доста условни. Турция безспорно стана геополитически играч, спор няма. Но Ердоган не е толкова вездесъщ и не контролира до такава степен процесите, колкото си мислиш. В крайна сметка, ако не беше руската разведка, вече можеше и да е история, защото превратът можеше и да успее. А насилственото сваляне на Ердоган според мен почти сигурно би довело до гражданска война. Спомни си и как след сваления руски самолет изведнъж се отказа от първоначалната си амбиция в Сирия. А беше на "полусъденител" (в тон с Обонго) да сваля Асад. В крайна сметка се задоволи с част от провинция Идлиб. Спомни си и как отиде на крак в Москва да си получи утешителната награда от няколко километра, но така и не получи достъп до заветната магистрала. Сиреч, трябваше да върне няколко километра, отвоювани преди това от протурските отряди и да се задоволи с по-малка част. Да не забравяме и как Египет (да, Турция определено изпитва респект към Египет) охлади амбициите му в Либия и в крайна сметка нещата там са си на изходна позиция. Нещата като цяло са доста по-компицирани. А че Турция е един от новите регионални играчи, който се опитва да действа и на глобално ниво, няма съмнение. Турците започнаха да се осъзнават като наследници на последната ислямска империя и занапред ще се идентифицират като такива, а не като европейци. То всъщност тези процеси не са от вчера, но доскоро военният елит успяваше да ги парира и да задва прозападен курс на страната. Днес нещата са доста различни. Лошото е, че ние сме точно на пътя им и техния възход съвпада с нашето падение.
GolaVoda
на 27.05.2021 в 21:55:50 #1Турците са най-умните врагове на Русия.. те усетиха, че западът преигра се опитват да кориригират глупостта на англоамериканците....които наредиха на всички кучета да се разлаят.. Самият Ердоган се справи съвсем успешно с една малка американска революцийка и е специалист с подтискането им.. Ердоган не може да си позволи Пълна победа на Путин в Беларус, тъй като това ще направи Русия много силна. Затова призовава Западът времено да даде заден и да се прегрупира... Турците са най-умните и затова смятам, че не след дълго ще направят Айфеловата кула на Джамия... или поне катедралата в Къолн.